| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Z ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych mogą korzystać podatnicy, którzy zakupili nowe mieszkania lub domy mieszkalne.


Ulga odsetkowa została wykreślona z ustawy o PIT z początkiem 2007 roku. Nie oznacza to jednak, że podatnik, który składa zeznanie za 2008 rok, nie może z niej skorzystać.

Prawa nabyte

Możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu wziętego na cele mieszkaniowe, czyli ulga odsetkowa, przysługuje, gdy kredyt został przyznany do końca 2006 roku. Z odliczenia można korzystać na zasadzie praw nabytych.

Podatnikowi, któremu w latach 2002- 2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy, przysługuje prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek: 1) od kredytu mieszkaniowego, 2) od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego, 3) od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w punkcie 1 lub 2 - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Nowe inwestycje

Jednak z tej ulgi mogą skorzystać jedynie osoby nabywające mieszkanie na rynku pierwotnym (od spółdzielni lub dewelopera), a nie na rynku wtórnym.

Istotny jest też inny warunek: ulga przysługuje, gdy podatnik lub jego małżonek wcześniej nie korzystał z tzw. dużej ulgi budowlanej. Odliczać można dopiero od roku zakończenia inwestycji budowlanej. Przy czym w przypadku budowy lub rozbudowy domu mieszkalnego - zakończenie musi nastąpić przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku. W przypadku natomiast lokalu mieszkalnego musi zostać zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Wyłączenie z ulgi

Należy też pamiętać, że nie wszystkie odsetki od kredytów na nowe inwestycje są odliczane. Odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów udzielanych: ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i przez kasy mieszkaniowe na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa, na usuwanie skutków powodzi oraz objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Z odliczenia nie skorzystają również odsetki od tej części kredytu, który został wykorzystany na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycjami mieszkaniowymi.

Do zeznania rocznego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik musi dołączyć oświadczenie PIT-2K o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Jednocześnie musi wypełnić załącznik PIT/D.

72 DNI zostały do rocznego rozliczenia PIT

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK