| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Sprawozdanie finansowe za rok 2008 należy sporządzić do 31 marca 2009 r. Nie jest to jednak data ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Między styczniem a kwietniem, lub później, mogą wystąpić zdarzenia, które również należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok.

Wariant 1 - wysokość podatku dochodowego 1200 zł, kwota jest nieistotna.

Organizacja powinna ująć podatek wraz z odsetkami w księgach w roku 2009.

Wariant 2 - wysokość podatku dochodowego 25 000 zł.

Ponieważ z powodu niezapłaconego podatku dochodowego nie można uznać za rzetelne sprawozdania finansowego za 2007 r., kwotę tego podatku należy ująć w księgach rachunkowych 2009 r. jako błąd.

Warto też podkreślić, że niektóre zdarzenia nie mają wprawdzie wpływu na stan aktywów i pasywów na dzień bilansowy, jednak mają istotne znaczenie przy ocenie dalszego funkcjonowania jednostki w następnym roku.

Dlatego np. w czasie obecnego kryzysu na rynku walutowym informacje o spadku kursu złotówki - jeżeli jednostka posiada znaczące ilości euro lub ma istotne zobowiązania wyrażone w tej walucie - należy opisać w informacji dodatkowej.

Taką ważną informacją może być również np. wiadomość, że główny, stały darczyńca organizacji (np. fundator) ma kłopoty finansowe.

Gyöngyvér Takáts

Podstawa prawna:

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »