| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Sprawozdanie finansowe za rok 2008 należy sporządzić do 31 marca 2009 r. Nie jest to jednak data ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Między styczniem a kwietniem, lub później, mogą wystąpić zdarzenia, które również należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok.


Jeżeli rok obrotowy organizacji jest rokiem kalendarzowym, to sprawozdanie finansowe należy przygotować w stanie na 31 grudnia 2008 r. Faktyczne sporządzenie sprawozdania musi nastąpić (zgodnie z ustawą o rachunkowości) do 31 marca 2009 r. na podstawie zamkniętych ksiąg rachunkowych.

Organizacje kontynuujące działalność powinny ostatecznie zamknąć księgi rachunkowe w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2008 r. - tj. do 15 lipca 2009 r. Takie rozwiązanie wynika z wymogu zasady ostrożności, zgodnie z którą - bez względu na wysokość wyniku finansowego - należy w nim uwzględnić:

• zmniejszenie wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów - w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych,

• wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne,

• wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne, rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.

UWAGA!

Organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej nie muszą stosować zasady ostrożności.

Zdarzenia te należy uwzględnić także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście nastąpi zamknięcie ksiąg rachunkowych. Są to tzw. zdarzenia po dniu bilansowym.

UWAGA!

Zdarzenia następujące po dniu bilansowym to wszystkie zdarzenia - niezależnie od tego, czy ich skutki negatywnie czy pozytywnie wpływają na wynik finansowy.

Zdarzenia po dniu bilansowym mogą więc występować między 1 stycznia a 30 czerwca lub później. MSR nr 10 - „Zdarzenia następujące po dniu bilansowym” dzieli je na dwa rodzaje.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak wynika ze schematu, korekt wymagają jedynie te zdarzenia, które istotnie wpływają na stan aktywów i pasywów lub na wynik finansowy na 31 grudnia 2008 r. Ich ujęcie w księgach i wykazanie w sprawozdaniu finansowym zależy od tego, w którym momencie po dacie bilansu zostały one ujawnione.

Ustawa o rachunkowości odnosi się do zdarzeń, które następują po dniu sporządzania sprawozdania finansowego:

• w terminie między sporządzeniem a zatwierdzeniem: jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione - powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK