| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce jawnej

W spółce jawnej zaliczki na podatek dochodowy księgujemy na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W bilansie nie podajemy podatku dochodowego, bo spółka jawna nie jest płatnikiem podatku dochodowego, podajemy natomiast wynik finansowy brutto.


 

 

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej i nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy. U podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, dochodem z działalności gospodarczej jest dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W rachunku zysków i strat spółek osób fizycznych zysk spółki to zysk brutto, który podlega wykazaniu również w bilansie. Ponieważ spółka osób fizycznych nie jest płatnikiem podatku dochodowego, w księgach rachunkowych nie można wykazać zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez spółkę w imieniu wspólników.

Właściciel powinien rozliczać się z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej sam. Jeżeli zaliczki miesięczne oraz roczny podatek dochodowy są płacone z rachunku bieżącego spółki (co często zdarza się w praktyce), to księgujemy te płatności następująco: Wn „Rozrachunki z właścicielami” - w analityce konto imienne właściciela, Ma „Rachunek bieżący”.

Ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych zysk brutto należy podzielić na poszczególnych wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki.

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zysk brutto z konta „Wynik finansowy” przeksięgowujemy na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Należną danemu wspólnikowi część wyniku finansowego trzeba wykazać: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Rozrachunki z właścicielem”.

Wspólnikowi należy wypłacać część uzyskanego przez spółkę wyniku finansowego, pomniejszoną o zapłacony w jego imieniu podatek dochodowy.

• art. 24 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Maria Rubinkowska

ekonomistka, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK