| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

W przypadku dofinansowywania przez zakład pracy wypoczynku dla dzieci pracowników sposób rozliczenia jest uzależniony od źródła pochodzenia środków przeznaczonych na ten cel. Środki mogą pochodzić z ZFŚS albo ze środków obrotowych.

3. wypoczynek powinien przybrać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,

4. dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży uczestniczącej w wypoczynku, które nie ukończyły 18. roku życia.

Zatem dopłaty do wypoczynku, które spełniają łącznie ww. warunki i są sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlegają w całości zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokumentowanie dofinansowania z ZFŚS

Ustawodawca nie wskazał, jakie dowody powinien przedstawić pracownik, aby otrzymane dofinansowanie mogło korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Należy więc przyjąć, że są nimi wszystkie dokumenty, które potwierdzają poniesienie wydatku na wypoczynek dziecka do lat 18. Na takim stanowisku stają również organy podatkowe. W piśmie z 1 października 2006 r., nr U.S.31/DF/415/145/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdził, że:

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej, jaki dowód powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka do lat 18. A zatem wobec braku szczególnych przepisów, które określałyby, jakie dokumenty powinien otrzymać płatnik, aby dofinansowanie do wypoczynku dzieci mogło być zwolnione od podatku, należałoby przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji stosuje się dokumenty zwyczajowo przyjęte, którymi są dowody wpłaty. Pojęcie dowód wpłaty jest pojęciem szerokim i obejmuje swym zakresem zarówno rachunek lub fakturę VAT wystawioną przez organizatora wypoczynku, przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak i dokument wpłaty w kasie podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie. Z dowodu wpłaty winno wynikać: kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał, tj. imię i nazwisko, z jakiej formy wypoczynku korzystało dziecko i w jakim okresie, kwota poniesionego wydatku oraz podpis osoby, która wystawiła ten dokument.

Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków obrotowych

Jeżeli pracodawca zdecydowałaby się na dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków obrotowych, rozliczenie tej czynności byłoby inne. Dla tego rodzaju dofinansowania (tj. ze środków obrotowych) ustawodawca przewidział bowiem limit kwotowy uprawniający do zwolnienia z podatku dochodowego. Wynosi on 760 zł w roku podatkowym. Tak więc jeżeli kwota dofinansowania wypoczynku dziecka przekroczy w roku podatkowym 760 zł, nadwyżka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 69, poz. 587

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK