| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

W przypadku dofinansowywania przez zakład pracy wypoczynku dla dzieci pracowników sposób rozliczenia jest uzależniony od źródła pochodzenia środków przeznaczonych na ten cel. Środki mogą pochodzić z ZFŚS albo ze środków obrotowych.


 

Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków ZFŚS

Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków ZFŚS jest korzystniejsze dla pracowników. Dofinansowanie to jest w całości zwolnione z podatku dochodowego. Przesądza o tym art. 21 ust. 1 pkt 78 updof. Zgodnie z tym przepisem zwolnione z podatku dochodowego są dopłaty do:

wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - sfinansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - niezależnie od ich wysokości.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że dopłaty do wypoczynku dzieci podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

• organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

• wypoczynek jest zorganizowany w formie: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,

• dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia.

 

Stanowisko organów podatkowych

W kwestii zwolnienia z opodatkowania dofinansowania ze środków ZFŚS wypoczynku dla dzieci i młodzieży do lat 18 wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 sierpnia 2008 r., nr ILPB1/415-335/08-2/RP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, (...) - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości (...).

Z brzmienia ww. przepisu wynika, że dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1. wypoczynek powinien być zorganizowany,

2. organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK