| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie VAT w okresie przejściowym

Rozliczenie VAT w okresie przejściowym

Jak każda nowelizacja ustawy, również wchodzący w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. tzw. Pakiet VAT wymaga szczególnej uwagi w kontekście prawidłowego „uchwycenia” momentu przestawienia rozliczeń VAT na nowe tory. Dotyczy to w szczególności transakcji realizowanych na przełomie lat 2009/2010.

4. Miejsce opodatkowania usług

W nowelizacji ustawy o VAT nie ma natomiast przepisów przejściowych w odniesieniu do najistotniejszego zagadnienia z zakresu tzw. Pakietu VAT, tj. całkowicie nowej zasady ustalania miejsca opodatkowania (świadczenia) usług.

Może się okazać, że w odniesieniu do nabywanych czy świadczonych przez podatnika usług diametralnej zmianie ulegną zasady ich opodatkowania, np. dane usługi przed nowelizacją podlegają opodatkowaniu w Polsce, a po 1 stycznia 2010 r. będą opodatkowane w innym państwie (lub odwrotnie). Podobnie może być w przypadku importu usług.

W takich sytuacjach mogą powstać wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć świadczone usługi lub ich import. Czy podejmując decyzję o stosowaniu starych lub nowych przepisów, trzeba się kierować datą wykonania usługi czy może inną przesłanką?

W moim przekonaniu decydujący w tym zakresie powinien być moment powstania obowiązku podatkowego (z zastrzeżeniem uwag przedstawionych w pkt 3), tj. ten element konstrukcyjny podatku, który pozwala niejako na uchwycenie danej czynności w czasie. Innymi słowy, jeżeli powstanie on jeszcze przed końcem 2009 r., będziemy stosować dotychczasowe regulacje. W sytuacji gdy obowiązek podatkowy powstanie już po 1 stycznia 2010 r., miejsce świadczenia usług ustalimy na nowych zasadach.

Należy przy tym pamiętać, że w niektórych przypadkach obowiązek podatkowy w ogóle nie będzie powstawał (np. kiedy będziemy świadczyć lub nabywać usługi, których miejsce opodatkowania jest w innym państwie). Niemniej jednak również wtedy, poprzez analogię, należałoby się posłużyć przepisami o obowiązku podatkowym i odpowiednio je stosować.

Trzeba jednak podkreślić, że w związku z brakiem jakichkolwiek wskazówek w tym zakresie organy podatkowe mogą zaprezentować odmienne stanowisko. Dobrze zatem potwierdzić prawidłowość rozwiązania w drodze interpretacji indywidualnej albo dołożyć starań, aby świadczone czy nabywane na przełomie lat 2009/2010 usługi były jednak wykonane przed końcem roku i jednocześnie aby w tym terminie powstał obowiązek podatkowy (albo też, aby oba zdarzenia miały miejsce już na gruncie nowych przepisów).

PRZYKŁAD

Spółka „A” świadczy na rzecz kontrahenta z USA usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów na odcinku Polska-Holandia. Ponieważ kontrahent z USA nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT w żadnym z państw Wspólnoty (nie posługuje się numerem VAT EU takiego państwa), przedmiotowe usługi, w stanie prawnym do końca 2009 r., podlegają opodatkowaniu w państwie rozpoczęcia transportu, tj. w Polsce. Natomiast począwszy od 1 stycznia 2010 r. usługi te zasadniczo będą opodatkowane po stronie usługobiorcy, tj. poza Polską.

Transport towarów zrealizowany był w ostatnich dniach grudnia 2009 r. Spółka „A” wystawi fakturę 3 stycznia 2010 r., za którą zapłatę otrzyma 16 stycznia 2010 r.

Posłużenie się przepisami o obowiązku podatkowym (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT) wskazuje, że powstałby on 16 stycznia 2010 r., tj. z chwilą otrzymania zapłaty (choć de facto nie powstanie, gdyż usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce). W konsekwencji, zgodnie z zaprezentowanym poglądem, mimo że usługa transportu była wykonana w 2009 r., spółka „A” powinna wystawić fakturę bez VAT.

5. Zwroty VAT dla podmiotów zagranicznych

Zgodnie z przepisami przejściowymi dotychczasowe zasady ubiegania się podmiotów zagranicznych o zwrot VAT w Polsce stosuje się w odniesieniu do wniosków złożonych (dostarczonych) przed końcem 2009 r.

Nowe przepisy (przewidujące wiele niezwykle istotnych zmian, m.in. składanie przez podmioty unijne wniosków drogą elektroniczną za pośrednictwem właściwego sobie urzędu celnego, a nie bezpośrednio do organów podatkowych państwa zwrotu) będą obowiązywać już w stosunku do wniosków złożonych od 1 stycznia 2010 r., a więc odnoszących się do 2009 r.

Powyższy zapis wynika wprost z przepisów unijnych, które powinny zostać zaimplementowane przez wszystkie państwa członkowskie. Należy zatem założyć, że zasada ta będzie dotyczyć również polskich podatników ubiegających się o zwroty VAT w innych państwach członkowskich.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK