| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy

Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy sposób opodatkowania niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście, m.in. z umów zlecenia i o dzieło. Jeśli przychód z takiej umowy nie przekracza miesięcznie 200 zł, powinien być opodatkowany ryczałtowo.

Nie wolno łączyć przychodów

Należności z tytułu umów zlecenia/o dzieło, które podlegają ryczałtowemu opodatkowaniu, nie należy łączyć z innymi uzyskanymi przychodami (dochodami) opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali podatkowej. Zarobku, od którego został zapłacony ryczałtowy podatek, nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym, ponieważ podatek ten został już ostatecznie rozliczony.

WAŻNE!

Przychodu z umów zlecenia i o dzieło, od których został opłacony w 2009 r. ryczałtowy podatek, nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym za 2009 r.

Ważna jest treść umowy

Zastosowanie ryczałtowego opodatkowania zależy m.in. od treści zawartej umowy zlecenia/o dzieło. Ryczałt stosuje się wówczas, gdy miesięczna kwota nie wyższa niż 200 zł wynika z umowy (umów).

Oznacza to, że nie należy sumować należności, jakie zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła wypłacono w trakcie miesiąca, aby sprawdzić, czy zastosować ryczałtowe opodatkowanie. Ryczałtowy podatek trzeba pobrać wówczas, gdy miesięczny przychód nieprzekraczający 200 zł wynika z umowy/umów.

Zatem jeżeli kwota wynikająca z umowy jest wyższa niż 200 zł (np. 1000 zł), ale jednocześnie umowa przewiduje, że za każdy miesiąc trwania umowy przysługuje należność nieprzekraczająca 200 zł, to zostają spełnione warunki do ryczałtowego naliczenia podatku, nawet jeśli cała należność zostanie wypłacona w jednym miesiącu.

Zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu należy pobrać również wtedy, gdy z umowy wynika wynagrodzenie wyższe niż 200 zł, ale jest ono wypłacane co miesiąc w mniejszych kwotach - do 200 zł i taki zapis istnieje w umowie. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 sierpnia 2009 r. (IPPB2/415-375/09-4/LK).

PRZYKŁAD

Z wykonawcą zlecenia uzgodniono, że wynagrodzenie za prace zlecone wynosi ogółem 2000 zł. Umowa została zawarta na 10 miesięcy. W umowie rozłożono odpłatność na 10 miesięcznych wypłat, po 200 zł każda. W takim przypadku zostały spełnione warunki do ryczałtowego opodatkowania przychodu ze zlecenia.

Jeżeli jednak umowa przewiduje należność wyższą niż 200 zł, a jednocześnie nie określa, że za każdy miesiąc należy się przychód nieprzekraczający 200 zł, to płatnik powinien pobrać podatek w formie zaliczki według ogólnych zasad. Bez znaczenia wówczas pozostaje kwestia rozliczenia zleceniodawcy ze zleceniobiorcą - czy należność zostanie wypłacona jednorazowo w wysokości wyższej niż 200 zł, czy w miesięcznych ratach nieprzekraczających 200 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 1/2010 w artykule "Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy cywilnoprawnej nieprzekraczającego 200 zł"

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK