| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT pracownika za 2009 r.

Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT pracownika za 2009 r.

Jeżeli pracownik chce, żeby za 2009 r. jego roczny podatek dochodowy rozliczył pracodawca, musi do 11 stycznia 2010 r. złożyć mu oświadczenie PIT-12.

WAŻNE!

W zeznaniu PIT-40 za 2009 r. płatnik nie może rozliczyć ulgi prorodzinnej z tytułu wychowania dziecka.

Wymienione warunki powodują, że duża część pracowników jest wyłączona z rozliczenia rocznego podatku przez pracodawcę. Pracodawca nie może rozliczyć pracowników, którzy:

• chcą skorzystać z innych odliczeń niż wymienione powyżej, np. z ulgi prorodzinnej, z ulgi internetowej czy z tytułu darowizn,

• uzyskali przychody u kilku pracodawców lub z innych źródeł przychodu niż stosunek pracy, z których zaliczki należy rozliczać samodzielnie, np. oprócz etatu pracownik prowadził w 2009 r. działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Podatek wynikający z PIT-40 jest podatkiem należnym za dany rok, chyba że naczelnik właściwego urzędu skarbowego wyda decyzję, w której określi ten podatek inaczej (art. 37 ust. 1b updof). Roczne rozliczenie podatku za 2009 r. płatnik (pracodawca) powinien sporządzić w terminie do 1 marca 2010 r. (28 lutego przypada w 2010 r. w niedzielę). W tym samym terminie płatnik powinien przekazać egzemplarz rozliczenia PIT-40 pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania pracownika. W przypadku osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym egzemplarz PIT-40 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 37 ust. 3 updof). Różnicę między podatkiem z rozliczenia rocznego a sumą wpłaconych zaliczek w trakcie roku podatnik powinien pobrać z dochodu za marzec roku następnego (art. 37 ust. 4 updof).

Podatkowa pułapka na milion podatników>>

 

 

PRZYKŁAD

Zaliczki wpłacone w 2009 r. wynosiły 1981 zł. Podatek należny w rozliczeniu rocznym PIT-40 wyniósł 1984 zł. Różnicę w kwocie 3 zł płatnik pobierze z dochodu pracownika za marzec 2010 r.

Na wniosek pracownika powstała różnica może być pobrana z dochodu za kwiecień. Jeżeli stosunek pracy z danym pracownikiem ustanie w styczniu lub lutym 2010 r., różnicę należy pobrać w ostatnim miesiącu, za który płatnik pobrał zaliczkę. Pobraną różnicę należy wpłacić na rachunek urzędu właściwego dla płatnika wraz z zaliczkami za dany miesiąc. W przypadku gdy z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, należy ją zaliczyć na poczet zaliczki za marzec. Jeżeli dalej pozostaje nadpłata, należy ją zwrócić pracownikowi w gotówce. Zwróconą nadpłatę w gotówce płatnik potrąca z zaliczek na podatek (art. 37 ust. 4 updof).

Sporządzenie rocznego rozliczenia podatku PIT-40 przez płatnika nie pozbawia pracownika prawa do złożenia następnie zeznania rocznego we własnym zakresie. Samodzielnego rozliczenia pracownik dokona na formularzu PIT-37, chyba że dochody ze stosunku pracy łączy z innymi źródłami przychodu, od których płatnik nie pobierał zaliczek, albo chce doliczyć do swoich dochodów dochody małoletniego dziecka - wtedy zeznanie złoży na formularzu PIT-36. Jeżeli pracownik wcześniej został rozliczony przez płatnika w deklaracji PIT-40, do zeznania składanego samodzielnie przenosi kwotę zaliczek:

• pomniejszoną o kwotę z poz. 84 PIT-40, jeżeli z PIT-40 wynikała nadpłata, lub

• powiększoną o kwotę z poz. 83 PIT-40, jeżeli z PIT-40 wynikała kwota do zapłaty.

• art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK