| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czas na wybór formy opodatkowania na 2010 r.

Czas na wybór formy opodatkowania na 2010 r.

20 stycznia 2010 r. upływa termin wyboru formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na 2010 r. Stosowne oświadczenia do urzędu skarbowego składają ci podatnicy, którzy chcą dokonać zmiany formy opodatkowania w stosunku do roku 2009.


Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej:

• opodatkowanie według skali podatkowej,

• podatek liniowy,

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

• kartę podatkową.

Skala podatkowa

W 2010 r. obowiązuje taka sama skala podatkowa jak w roku 2009. Jeżeli podatnik w 2009 r. opodatkowywał dochody z działalności gospodarczej według skali podatkowej, to nie musi składać oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze tej formy na 2010 r. (art. 9a ust. 1 updof). Oświadczenie należy złożyć, jeżeli podatnik w 2009 r. opodatkowywał dochody z działalności w inny sposób. W takim przypadku podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowania według skali podatkowej (wzór takiego oświadczenia - str. 23). Oświadczenie na 2010 r. należy złożyć w terminie do 20 stycznia 2010 r.

 

Zobacz wzór oświadczenia o wyborze formy opodatkowania>>

 

W porównaniu z podatkiem liniowym opodatkowanie według skali podatkowej w 2010 r. będzie opłacalne dla tych podatników, których dochody opodatkowane według skali zmieszczą się w kwocie 96 000 zł.

PRZYKŁAD

Dochody podatnika z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 96 000 zł.

Wyliczony podatek liniowy wyniesie 18 240 zł.

Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie 18 190 zł.

Podatnik musi brać pod uwagę wszystkie źródła przychodów, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej.

PRZYKŁAD

Dochody podatnika z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 95 000 zł. Oprócz tego podatnik uzyska dochód do opodatkowania ze stosunku pracy w kwocie 24 000 zł. Podatnik wybiera opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali. Dochód opodatkowany według skali wyniesie w sumie 119 000 zł = 95 000 zł + 24 000 zł. Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie od tej sumy 25 550 zł.

Gdyby podatnik wybrał opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym, jego wyliczony podatek wyniósłby w sumie 21 814 zł, z tego:

podatek liniowy 18 050 zł,

podatek według skali podatkowej 3764 zł.

Atutem opodatkowania dochodów według skali podatkowej są:

• możliwość potrącania kosztów uzyskania przychodów,

• możliwość skorzystania z pełnego katalogu ulg podatkowych, m.in. z odliczenia od dochodu darowizn czy odliczenia od podatku ulgi rodzinnej,

• możliwość rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Minusem jest opodatkowanie wyższych dochodów wysoką stawką podatkową (32%).

WAŻNE!

Osiąganie przez jednego z małżonków, osobę samotnie wychowującą dzieci lub samo dziecko przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatku liniowego, czy też podatku tonażowego wyłącza prawo do rozliczenia dochodów tych osób wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Podatek liniowy

Bez względu na wysokość dochodu osiąganego z działalności gospodarczej podatnik opłaca podatek liniowy według stawki 19% (art. 30c ust. 1 updof). Podatnik nie odlicza w podatku liniowym żadnej kwoty wolnej. Podatnik może odliczyć od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym jedynie straty z lat ubiegłych oraz składki ZUS (art. 9 ust. 3, art. 30c ust. 2 updof). Od wyliczonego podatku liniowego może odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ust. 1 updof). Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, to będzie musiał opodatkować tym podatkiem wszelkie dochody z prowadzonej działalności, niezależnie od jej form i rodzajów. Wybór podatku liniowego wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik rozliczał się z fiskusem w innej formie opodatkowania. Oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2010 r. należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2010 r. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli w 2009 r. podatnik był opodatkowany podatkiem liniowym i w 2010 r. chce kontynuować tę formę opodatkowania.

Podatnicy zaczęli już elektroniczne rozliczenia z fiskusem>>

 

Atutem podatku liniowego jest możliwość potrącania kosztów uzyskania przychodów oraz opodatkowanie wysokich dochodów niską stawką podatkową (19%).

Minusem jest brak możliwości:

• skorzystania z części ulg podatkowych oraz

• rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

 To jest tylko część artykułu. Całość znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego.


• art. 9a, art. 27 ust. 1, art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

• art. 6, 9 i 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK