| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto i do kiedy składa deklarację IFT-3/IFT-3R

Kto i do kiedy składa deklarację IFT-3/IFT-3R

Do 1 lutego 2010 r.* przedsiębiorcy wypłacający w 2009 r. należności odbiorcom nieposiadającym w Polsce miejsca zamieszkania powinni sporządzić deklarację IFT-3/IFT-3R.


Deklarację składają przedsiębiorcy wypłacający należności odbiorcom:

• którzy nie mają w Polsce miejsca zamieszkania i

• którzy ze względu na swoją rezydencję w całości opodatkowują swoje dochody:

a) w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub

b) na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych.

Rodzaje dochodów, które powinny zostać wykazane w omawianym formularzu, określa art. 42c ust. 5 updof. W deklaracji należy więc wykazać dochody m.in. z odsetek:

• uzyskiwanych w bankach położonych w Polsce przez obywateli z innych krajów UE,

• wypłacanych lub stawianych do dyspozycji, związanych z wierzytelnościami wszelkiego rodzaju, a w szczególności ze skarbowych papierów wartościowych, z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami mającymi związek z takimi papierami, obligacjami i skryptami dłużnymi, z wyjątkiem opłat karnych za opóźnione płatności,

• uzyskiwanych bezpośrednio lub za pośrednictwem pośredniego odbiorcy, wypłacanych przez fundusze inwestycyjne lub przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium UE.

 

Zobacz aktywne deklaracje do rozliczania PIT za 2009 r.>>

 

Deklarację IFT-3/IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony jest dla osoby otrzymującej należności, drugi natomiast dla urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 42c ust. 1 updof). Urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych należy określić zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. I tak, m.in. w razie poboru podatku za pośrednictwem płatnika właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych ustaleni ze względu na adres siedziby lub miejsca zamieszkania płatnika.

WAŻNE!

Deklarację IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach: dla podatnika i dla urzędu skarbowego.

Jeżeli odbiorca wypłaconych należności posiada więcej niż jeden numer rachunku, z którego uzyskał przychody, lub z jednego rachunku uzyskuje przychody z różnych typów płatności, łącznie z deklaracją IFT-3/IFT-3R należy dodatkowo złożyć załącznik IFT/A. Jest to informacja o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

W 2010 r. składamy deklarację IFT-3/IFT-3R z indeksem 4.

• art. 42c ust. 1, 5 i 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

• rozporządzenie Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz.U. Nr 165, poz. 1371; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1508

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

* Termin przesunięty, ponieważ 31 stycznia 2010 r. przypada w niedzielę.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK