| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Opodatkowanie świadczeń pracowników z tytułu studiów podyplomowych

Opodatkowanie świadczeń pracowników z tytułu studiów podyplomowych

Przychodami są nie tylko otrzymane nieodpłatne świadczenia, ale również nieodpłatne świadczenia postawione do dyspozycji pracownika, m.in. świadczenia z tytułu sfinansowanych przez pracodawcę studiów podyplomowych.

Skierowaliśmy pracownika na studia podyplomowe, które mają tzw. formę pozaszkolną. Pracownik otrzymuje od jednostki dofinansowanie do kosztów opłat pobieranych przez szkołę. Czy te dopłaty należy potraktować jako przychód pracownika i opodatkować?

Za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przychodami takimi są nie tylko otrzymane nieodpłatne świadczenia, ale również nieodpłatne świadczenia postawione do dyspozycji pracownika (co z kolei wynika z definicji przychodu określonej w art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). W konsekwencji - przychodami pracowników są m.in. nieodpłatne świadczenia z tytułu sfinansowanych przez pracodawcę studiów podyplomowych oraz szkoleń tych pracowników.

ISKB: Zwrot pracownikowi wydatków za kurs>>

Należy jednak zwrócić uwagę na zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof. Przepis ten zwalnia z podatku wartość świadczeń przyznanych (zgodnie z odrębnymi przepisami) przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. „Odrębnymi przepisami”, o których mowa w tym artykule, są przede wszystkim przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

ISKB: Zwrot pracownikowi kosztów opłat za indeks i świadectwo ze środków pracodawcy>>

Do 13 marca 2006 r. przepisy tego rozporządzenia wymieniały studia podyplomowe jako jedną z podstawowych form kształcenia, dokształcania oraz doskonalenia w formach pozaszkolnych (§ 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym przed 14 marca 2006 r.). W konsekwencji pojawiła się wątpliwość, czy po tym dniu wartość świadczeń uzyskiwanych przez pracowników z tytułu studiów podyplomowych, które nie są realizowane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku.

Wątpliwości te rozwiał Minister Finansów w interpretacji z 30 kwietnia 2008 r. (nr DD3/033/10/KDJ/08/173). Minister Finansów zwrócił uwagę na odmienny zakres materii normowanej w obu przywoływanych wyżej rozporządzeniach: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. dotyczy form kształcenia osób dorosłych wyłącznie na poziomie wynikającym z ustawy o systemie oświaty. Regulacja ta nie obejmuje zaś swym zakresem zagadnienia podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez osoby dorosłe będące pracownikami, realizowanych w różnorodnych formach o charakterze pozaszkolnym przez szerokie i zróżnicowane grono podmiotów na podstawie innych przepisów. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. określa natomiast rodzaj i zakres świadczeń przysługujących pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i poziom wykształcenia ogólnego w formach szkolnych i pozaszkolnych, zarówno tych, organizowanych na postawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r., jak i tych, które mogą być organizowane na podstawie innych, niż ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty przepisów.

Doprowadziło to do wniosku, że nie ma (...) przeszkód do stosowania zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 updof, do świadczeń otrzymanych przez pracowników w związku z podjęciem przez nich studiów podyplomowych - bez względu na formę, w jakiej pracownik podejmuje te studia, tj. szkolną lub pozaszkolną.

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego Sfery Budżetowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK