| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Na święta wielkanocne firma chciałaby przyznać pracownikom prezenty świąteczne z zfśs. Co będzie korzystniejsze dla zatrudnionego – bon do realizacji w sieci hipermarketów czy świadczenie pieniężne?

Korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pracownikowi świadczenia pieniężnego, ponieważ jest ono zwolnione z podatku do kwoty 380 zł i ze składek w pełnej wysokości. Natomiast bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi obecnie podlegają opodatkowaniu.

Od 22 sierpnia 2009 r., po znowelizowaniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z podatku jest zwolniona wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń nie tylko rzeczowych, ale i pieniężnych, finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kwota zwolnienia jest ograniczona łącznie w roku do 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Nadwyżka powyżej kwoty 380 zł podlega opodatkowaniu. Zmiana ta objęła świadczenia pieniężne sfinansowane z zfśs od 1 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Od 2009 r. z opodatkowania są zwolnione zarówno świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne sfinansowane z zfśs lub z funduszy związkowych - w granicach łącznego limitu do 380 zł w roku podatkowym.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Oznacza to, że jeśli wydadzą Państwo pracownikom bony, ich wartość będzie stanowić podstawę naliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!

Bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę są opodatkowane niezależnie od wartości i źródła ich finansowania.

Wszystkie świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne nie stanowią podstawy wymiaru składek (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W związku z tym zarówno bony towarowe, jak i świadczenia pieniężne finansowane ze środków zfśs są w całości zwolnione ze składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że wysokość przyznanych świadczeń z funduszu powinna być uzależniona od sytuacji materialnej pracowników.

WAŻNE!

Kwoty bonów i świadczeń pieniężnych sfinansowanych z zfśs nie są objęte składkami na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

PRZYKŁAD

Agnieszka L., której wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2000 zł, otrzymała w marcu 2010 r. od pracodawcy bon o wartości 300 zł sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Katarzyna L. zatrudniona w innej firmie z wynagrodzeniem zasadniczym również 2000 zł, w marcu 2010 r. otrzymała świadczenie pieniężne o wartości 300 zł sfinansowane ze środków zfśs.

Obie pracownice mają prawo do ulgi i do podstawowych kosztów uzyskania przychodu. Świadczenia przyznane pracownicom za marzec 2010 r. należy rozliczyć w następujący sposób:

Rozliczenie składek i podatku od przyznanych świadczeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W związku z brakiem obowiązku opłacenia podatku od świadczenia pieniężnego przyznanego z zfśs, Katarzyna L. otrzymała za marzec 2010 r. wynagrodzenie wyższe od Agnieszki L. o 54 zł (1459,48 zł - 1405,48 zł). Ponadto otrzyma dodatkowo 300 zł (świadczenie z zfśs), które może wydać na dowolny cel. W przypadku bonów musiałaby je zrealizować w konkretnych punktach sprzedaży.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »