| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Do końca kwietnia trzeba skorygować dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Do końca kwietnia trzeba skorygować dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2010 r., czy dane zawarte w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za 2009 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Komplety korygujące

Dokumenty rozliczeniowe to:

ZUS RCA - imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,

ZUS RZA - imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne,

ZUS RSA - imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek,

ZUS DRA - deklaracja rozliczeniowa.

Płatnik, który musi skorygować dokumenty rozliczeniowe, ma obowiązek złożyć w ZUS nie tylko dokument, w którym wystąpił błąd, ale wszystkie druki stanowiące komplet dokumentów korygujących. Jeśli błąd powstał w raporcie, nie można przesłać korekty samego raportu, bo raport jest załącznikiem do deklaracji. Dokument ten zostanie poprawiony pod warunkiem, że płatnik przekaże do ZUS komplet dokumentów korygujących - poprawiony raport i deklarację ZUS DRA (art. 47 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

WAŻNE!

Aby skorygować raport, należy złożyć w ZUS korektę tego raportu i korektę deklaracji rozliczeniowej.

W komplecie dokumentów korygujących należy złożyć imienne raporty miesięczne korygujące tylko za te osoby, za które zostały przekazane błędne dane. Natomiast w deklaracji rozliczeniowej korygującej zawsze należy umieścić zbiorcze dane dotyczące wszystkich ubezpieczonych - zarówno tych, za których zostały prawidłowo rozliczone składki i świadczenia w poprzednim komplecie dokumentów, jak i tych, za których zostały sporządzone korekty raportów (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawie rozliczania składek...).

PRZYKŁAD

W komplecie dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2009 r. płatnik składek złożył deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne za 2575 ubezpieczonych. Okazało się, że musi skorygować imienne raporty miesięczne za 7 ubezpieczonych. W takiej sytuacji płatnik składek w komplecie dokumentów korygujących powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej, w której rozliczy składki za wszystkich 2575 ubezpieczonych i dołączyć do niej imienne raporty miesięczne korygujące za 7 ubezpieczonych.

PRZYKŁAD

W komplecie dokumentów rozliczeniowych płatnik składek przekazał do ZUS deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne za 250 ubezpieczonych. Po stwierdzeniu nieprawidłowości dotyczących podstawy wymiaru składek skorygował imienne raporty miesięczne za 50 ubezpieczonych i na podstawie tych 50 raportów sporządził deklarację rozliczeniową korygującą.

Deklaracja uwzględniająca składki tylko za 50 osób jest nieprawidłowa, dlatego płatnik musi ponownie przesłać komplet dokumentów korygujących składający się z deklaracji rozliczeniowej zawierającej dane (składki) za wszystkich 250 ubezpieczonych i dołączonych do niej imiennych raportów miesięcznych za 50 osób.

W przypadku gdy korekta dotyczy danych wykazanych wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej, do ZUS należy przesłać jedynie korektę deklaracji (art. 47 ust. 3a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

PRZYKŁAD

Płatnik składał w ZUS komplety dokumentów rozliczeniowych (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne) za poszczególne miesiące 2009 r. Okazało się, że przez cały rok naliczał składkę na Fundusz Pracy za wszystkich ubezpieczonych, także za pracownice powracające z urlopów macierzyńskich. Składek na Fundusz Pracy nie wykazuje się w raportach, a jedynie w deklaracji. W związku z tym płatnik ma obowiązek złożyć za wszystkie miesiące 2009 r. jedynie korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. Do deklaracji nie musi dołączać żadnych imiennych raportów korygujących.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Do 30 kwietnia 2010 r. trzeba sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2009 r.

 


• art. 18 ust. 7, art. 41 ust. 1-7b, art. 46 ust. 4, art. 47 ust. 1-3c, art. 47a, art. 48b ust. 2, art. 98 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• § 2 ust. 6, § 3 ust. 3, § 4, § 21 ust. 1, ust. 3 i ust. 6, § 24 ust. 1 i ust. 3, § 25 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK