| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Pracownicy otrzymujący od pracodawcy pakiety medyczne, muszą od nich płacić podatek dochodowy – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponadto, jak podkreślił NSA, pracownik, który otrzymał świadczenie w postaci pakietu medycznego, ale nie jest zainteresowany korzystaniem z niego, i tak musi odprowadzić podatek z tego tytułu. Także wtedy, gdy został objęty ryczałtowym abonamentem dla ogółu pracowników. W takim przypadku pracownik może złożyć oświadczenie o rezygnacji z abonamentu, jak również wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Pakiety medyczne w dotychczasowym orzecznictwie

Zagadnienie opodatkowania pakietów (abonamentów) medycznych wielokrotnie budziło w orzecznictwie sądów wątpliwości. Przyczyną rozbieżności orzecznictwa (tak sądów wojewódzkich, jak i NSA) była m.in. tendencja do rozbieżnego interpretowania pojęcia "nieodpłatnego świadczenia".

W związku z tym, z jednej strony sądy orzekały, że pakiety (abonamenty) medyczne wykupione na rzecz pracowników przez pracodawcę nie stanowią dla nich przychodu ze stosunku pracy, w ujęciu art. 12 ust. 1 pdof (np. wyroki sądów wojewódzkich w sprawach o sygn. akt III SA/Wa 1846/09, III SA/Wa 1423/09, III SA/Wa 1018/09, I SA/Wr 1556/09, III SA/Wa 225/09, III SA/Wa 11/09, III SA/Wa 3521/08, I SA/Bk 1/09, I SA/Po 1423/08, I SA/Gd 1/09).

Wielokrotnie też sądy przyjmowały przeciwne stanowisko, według którego pakiety medyczne wykupione na rzecz pracowników przez pracodawcę stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy (np. wyroki sądów wojewódzkich w sprawach o sygn. akt III SA/Wa 1015/09, III SA/Wa 872/09, III SA/Wa 1016/09, I SA/Wr 1146/08, III SA/Wa 1356/08, I SA/Wr 383/08).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »