| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Pracownicy otrzymujący od pracodawcy pakiety medyczne, muszą od nich płacić podatek dochodowy – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA wyjaśnił zagadnienie prawne dotyczące pakietów medycznych, które budziło do tej pory rozbieżność w orzecznictwie sądów administracyjnych.

24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FPS 1/10) uznał pakiety medyczne za nieodpłatne świadczenia, co pociąga za sobą konieczność ich opodatkowania po stronie pracowników. Według NSA, pracownicy otrzymujący pakiety medyczne opłacane przez pracodawcę, uzyskują korzyść majątkową, polegającą na możliwości skorzystania w każdym czasie z usług medycznych. W związku z tym wartość ta powinna być opodatkowana, jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia. Nie ma znaczenia fakt, czy pracownik z usług korzysta, czy też nie. Wystarczy jedynie nabycie uprawnień do skorzystania z tych usług.

Zgodnie bowiem z treścią uchwały NSA, wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Podatkowa wykładnia nieodpłatnego świadczenia, na którą powołuje się NSA, zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody pracownika uznaje „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.”

Zdaniem NSA nie ma też znaczenia sposób w jaki pracodawca rozlicza się z podmiotem świadczącym usługi medyczne w ramach wykupionego pakietu (abonamentu) medycznego. Także w momencie, gdy opłata ma charakter ryczałtowy, obejmujący zbiorczo pracowników, nie stanowi to przeszkody dla ustalenia przychodu pracownika z tego tytułu. Uznaje się bowiem, że powinna to być przypadająca na pracownika część opłaty ponoszonej przez pracodawcę na usługi medyczne.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK