| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ulepszenia w obcych środkach trwałych

Ulepszenia w obcych środkach trwałych

Pojęciem „ulepszenie obcego środka trwałego” posługuje się ustawa o rachunkowości. Natomiast ustawy o podatkach dochodowych mówią o nakładach na inwestycje w obcych środkach trwałych. Potocznie pojęcia te są używane zamiennie.

Decydujące znaczenie ma więc charakter wykonanych prac. Jeśli będą to prace odtworzeniowe, wówczas bez względu na wysokość poniesionych wydatków należy zaliczyć je bezpośrednio do kosztów działalności (także podatkowych) jako wydatki remontowe. Jeżeli jednak prace te będą prowadziły do ulepszenia, czyli wzrostu wartości użytkowej środka trwałego, należy je rozliczać w kosztach jako ulepszenie w obcym środku trwałym poprzez odpisy amortyzacyjne.

W przepisach prawa bilansowego nie ma zdefiniowanych pojęć ulepszenia i remontu. W art. 31 ust. 1 uor zawarte jest wskazanie, że ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji środków trwałych używanych w działalności gospodarczej. Ustawa o rachunkowości nie odwołuje się do wartości ponoszonych nakładów. Wskazuje tylko, że w wyniku prac wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

Na temat różnic między ulepszeniem a remontem wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 stycznia 1998 r. (sygn. akt SA/Sz 119/97). Sąd stwierdził, że wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, wraz z wymianą zużytych składników technicznych, można uznać za remont. Remont jest wynikiem normalnego zużycia i przeprowadza się go w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika. Ma on na celu podtrzymanie, odtworzenie wartości użytkowej środków trwałych i jest rodzajem konserwacji bądź naprawy. Jeżeli taki charakter będą miały przeprowadzone prace, wówczas ich wartością można obciążyć koszty działalności.

Natomiast przez ulepszenie należy rozumieć unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową, a także przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych. Nie ma zatem znaczenia, czy nakłady są ponoszone na własne składniki rzeczowe, czy na składniki będące własnością innych jednostek.

Samodzielnie należy więc ocenić, czy jednostka może zakwalifikować poniesione nakłady jako inwestycję w obcym środku trwałym. Jeśli tak, to nie ma prawa zaliczyć ich bezpośrednio do kosztów. Wydatki te będą rozliczane w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Ulepszenia w obcych środkach trwałych

 


• art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 28 ust. 8, art. 31 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

• § 6, 10, 15-21 i 40-62 MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe

• art. 676 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222

• art. 16j ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 96, poz. 620

dr Katarzyna Trzpioła

Uniwersytet Warszawski, Wydział Zarządzania

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK