| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Okres, w którym ZUS stosuje abolicję składek, mija 1 września 2010 r. Chodzi o składki nieopłacone z tytułu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub w czasie przebywania na urlopie wychowawczym.

Osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym posiadały inny tytuł objęcia ubezpieczeniami społecznymi (inny niż ten, z którego nabyły prawo do zasiłku lub urlopu wychowawczego - np. pobierały zasiłek macierzyński nabyty z tytułu pozostawania w stosunku pracy oraz dodatkowo były zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą) winny podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego innego tytułu. Rodzi to spoczywający na płatniku składek (np. na zleceniodawcy lub osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) obowiązek złożenia dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych uwzględniających podleganie ubezpieczeniom oraz należne składki z tego tytułu.

Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (Dz. U. nr 71, poz. 609) wprowadzono możliwość umorzenia niektórych należności z tytułu składek, powstałych w związku z podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. Zgodnie z przepisami tej ustawy, umorzenie może nastąpić na wniosek osoby uprawnionej, a więc:

• płatnika składek, który w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu lub przebywającego na urlopie wychowawczym,

• osoby, która w okresie od 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywała na urlopie wychowawczym.

WNIOSEK O UMORZENIE NALEŻNOŚCI MOŻNA ZŁOŻYĆ W OKRESIE OD 1 WRZEŚNIA 2009 R. DO 1 WRZEŚNIA 2010 R. Ewentualne uchybienie temu terminowi będzie skutkowało brakiem możliwości umorzenia należności objętych złożonym wnioskiem.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Księgowego wzór wniosku o umorzenie składek

 

Szczegółowe omówienie znajdziesz w Internetowy Serwisie Księgowego w artykule ZUS umorzy składki niektórym przedsiębiorcom za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

 

 oprac. Joanna Kalinowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK