| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Okres, w którym ZUS stosuje abolicję składek, mija 1 września 2010 r. Chodzi o składki nieopłacone z tytułu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub w czasie przebywania na urlopie wychowawczym.

Osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym posiadały inny tytuł objęcia ubezpieczeniami społecznymi (inny niż ten, z którego nabyły prawo do zasiłku lub urlopu wychowawczego - np. pobierały zasiłek macierzyński nabyty z tytułu pozostawania w stosunku pracy oraz dodatkowo były zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą) winny podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego innego tytułu. Rodzi to spoczywający na płatniku składek (np. na zleceniodawcy lub osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) obowiązek złożenia dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych uwzględniających podleganie ubezpieczeniom oraz należne składki z tego tytułu.

Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (Dz. U. nr 71, poz. 609) wprowadzono możliwość umorzenia niektórych należności z tytułu składek, powstałych w związku z podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. Zgodnie z przepisami tej ustawy, umorzenie może nastąpić na wniosek osoby uprawnionej, a więc:

• płatnika składek, który w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu lub przebywającego na urlopie wychowawczym,

• osoby, która w okresie od 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywała na urlopie wychowawczym.

WNIOSEK O UMORZENIE NALEŻNOŚCI MOŻNA ZŁOŻYĆ W OKRESIE OD 1 WRZEŚNIA 2009 R. DO 1 WRZEŚNIA 2010 R. Ewentualne uchybienie temu terminowi będzie skutkowało brakiem możliwości umorzenia należności objętych złożonym wnioskiem.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Księgowego wzór wniosku o umorzenie składek

 

Szczegółowe omówienie znajdziesz w Internetowy Serwisie Księgowego w artykule ZUS umorzy składki niektórym przedsiębiorcom za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

 

 oprac. Joanna Kalinowska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK