| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

Przy okazji zmian w ustawie o podatku akcyzowym, wprowadzających regulacje unijne, ustawodawca zajął się również przepisami dotyczącymi akcyzy od samochodów. Zmiany te należy ocenić pozytywnie, gdyż wprowadzają ułatwienia dla przedsiębiorców.

 

Zmiany techniczne samochodów

W art. 100 ust. 2a-2c ustawy akcyzowej uregulowano opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych, w przypadku gdy przed pierwszą rejestracją samochodu na terytorium kraju zostanie wymieniony silnik. Ze względu na fakt, że stawka akcyzy w przypadku samochodów osobowych jest uzależniona od pojemności silnika, przyjęto rozwiązanie, iż samochód osobowy będzie opodatkowany według stawki akcyzy przewidzianej dla samochodu o pojemności, jaką ma nowo zamontowany silnik. Dlatego gdy przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju silnik samochodu osobowego o pojemności 2000 cm3 albo niższej zostanie zamieniony na silnik o pojemności powyżej 2000 cm3, będzie się przyjmować, że przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu jest samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 2000 cm3. W efekcie samochód będzie opodatkowany stawką akcyzy 18,6%, a nie 3,1%.

Również w przypadku instalacji, przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju, silnika w samochodzie osobowym bez silnika przyjmuje się, że przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu jest samochód osobowy o pojemności silnika, który został zainstalowany. Gdy silnik będzie miał pojemność:

•2000 cm3 lub mniejszą - będzie stosowana stawka 3,1%,

•powyżej 2000 cm3 - będzie stosowana stawka 18,6%.

Zasada ta będzie miała zastosowanie niezależnie od tego, czy wymiana bądź instalacja silnika zostały dokonane z zachowaniem warunków ustawowych, np. ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Nowa definicja samochodów osobowych

Nowa ustawa wprowadza również zmienioną definicję samochodu osobowego.

DEFINICJA

Samochody osobowe - są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703, przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Na czym zatem polega zmiana? O tym, czy dany pojazd jest samochodem osobowym podlegającym akcyzie, będzie decydował fakt, czy podlega on obowiązkowi rejestracji. W ten sposób oczywiste będzie, że każdy pojazd należący do kodu CN 8703, dla którego przepisy o ruchu drogowym nakładają obowiązek rejestracji, będzie podlegał opodatkowaniu. W nowej definicji nie wymienia się już poszczególnych pojazdów: skuterów śnieżnych, meleksów, quadów. Gdy będzie istniał obowiązek ich rejestracji, trzeba będzie zapłacić akcyzę.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

 

 oprac. Joanna Dmowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK