| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Prace przygotowawcze do sprawozdań za 2010 r.

Prace przygotowawcze do sprawozdań za 2010 r.

Koniec roku to dla służb księgowych okres intensywnych prac, poprzedzających sporządzenie sprawozdań za dany rok. Polegają one w m.in. na prawidłowym przeprowadzeniu inwentaryzacji. Bywa, że w jej trakcie ujawniane są np. środki trwałe, które dotychczas nie były ujęte w jakiejkolwiek ewidencji.

Różnice stwierdzone w wyniku inwentaryzacji między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji  (art. 27 ust. 2 uor). Jednocześnie przywołane przepisy narzucają na jednostki obowiązek rzetelnego i jasnego przedstawienia ich sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. W związku z tym bilans musi odzwierciedlać stan rzeczywisty również środków trwałych, będących własnością jednostki.

Ewidencja księgowa ujawnionego środka trwałego

Ze wskazanych przepisów wynika, że jeżeli nie jest możliwe ustalenie wartości początkowej ujawnionego środka trwałego wprost z dokumentów nabycia - jego wycena powinna zostać dokonana w sposób jak najbardziej wiarygodny, według jego wartości godziwej. Ustalenie tak określonej wartości przez komisję lub pracowników, np. działu administracyjnego jest możliwe wówczas, gdy istnieją dobra lub przedmioty posiadające cechy podobne do cech dóbr lub przedmiotów poddanych wycenie.

Bywa też tak, że takich „podobnych” przedmiotów nie ma. Może to dotyczyć np. środków trwałych mających wartość historyczną. W takiej sytuacji może się okazać konieczne dokonanie wyceny przez rzeczoznawcę. Jeśli w wyniku takiej wyceny wartość początkowa ujawnionego środka przekraczałaby 3500 zł, środek trwały powinien zostać objęty ewidencją księgową na koncie 011 (Wn).

Dla zachowania przejrzystości zapisów - do swojego zakładowego planu kont jednostka powinna wprowadzić konto „Rozliczenie nadwyżek (i ewentualnie niedoborów) inwentaryzacyjnych”. Na tym koncie jednostka powinna ewidencjonować - do czasu ostatecznego rozliczenia i wyjaśnienia - wszystkie różnice stwierdzone w toku inwentaryzacji.

Przedstawiamy przykładową ewidencję nadwyżki środka trwałego stwierdzonej w trakcie inwentaryzacji oraz rozliczenie wyników tej inwentaryzacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK