| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać zakup wody, kawy, herbaty oraz cukru dla pracowników

Jak rozliczać zakup wody, kawy, herbaty oraz cukru dla pracowników

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkami wskazanymi w ustawie. Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie kawy i herbaty dla pracowników?


Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć m.in. koszty pracownicze, w tym koszty zakupu napojów (np. wody, herbaty, kawy) oraz dodatków do nich (np. cukru czy śmietanki do kawy) dla pracowników.

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2008 r. (sygn. ITPB1/415-752/07/IG), w której czytamy, że (...) zakup wody, kawy, herbaty, cukru, mleka, śmietanki na potrzeby pracowników stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że są poniesione w celu uzyskania przychodu oraz nie stanowią wydatku na reprezentację.

Z kolei w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 sierpnia 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-603/09/PC) czytamy, że (...) wydatki z tytułu zakupu kawy, herbaty, cukru, mleka, ciastek przeznaczone dla pracowników Spółki czy też jej kontrahentów jako zwyczajowo przyjęte, nie wymienione w tzw. negatywnym katalogu kosztów mogą stanowić, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie przepisy ustawy o VAT (art. 86 i 88 ustawy) dopuszczają odliczanie podatku naliczonego przy dokonywaniu takich zakupów. Warunkiem w takiej sytuacji jest wykonywanie sprzedaży opodatkowanej VAT.

 

Szczegółowe omówienie tematu znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczać zakup wody, kawy, herbaty oraz cukru dla pracowników

 


• art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

• art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

• art. 86 i 88 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK