| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Również w walucie polskiej należy sporządzać sprawozdania finansowe. Przepis ten oznacza więc, że wszystkie transakcje wyrażone w walutach obcych należy wykazać w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w przeliczeniu na walutę polską.


Składniki aktywów należy wyceniać nie rzadziej niż na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Uwaga

W przypadku jednostek prowadzących kupno i sprzedaż walut obcych wycena dokonywana jest po kursie, po którym nastąpił zakup waluty, jednak w wysokości nie wyższej od średniego kursu ustalonego przez NBP na dzień wyceny danej waluty.

Prace mające na celu ustalenie wartości należności i zobowiązań, czyli wycena rozrachunków, obejmują wycenę bieżącą (w trakcie roku obrotowego) oraz wycenę bilansową. Przed wyceną bilansową rozrachunków należy dokonać ich inwentaryzacji, która jest przeprowadzana w drodze potwierdzenia sald lub weryfikacji sald (porównanie danych wynikających z dokumentów z danymi w księgach). Wycena rozrachunków powinna być dokonana zgodnie z zapisami uor w przypadku: należności i udzielonych pożyczek - w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności oraz zobowiązań - w kwocie wymaganej zapłaty.

Wycena bilansowa rozrachunków w walutach obcych powoduje powstanie różnic kursowych wynikających z tego, że zazwyczaj różne są daty powstania rozrachunku (należności lub zobowiązania) oraz wyceny na dzień bilansowy. Różne wobec tego będą kwoty tych rozrachunków wyrażone w walucie polskiej po przeliczeniu ich według obowiązującego kursu. W rachunkowości mówi się o dodatnich i ujemnych różnicach kursowych.

Tabela 1

Powstawanie różnic kursowych

Powstałe w związku z wyceną bilansową różnice kursowe wpływają bezpośrednio na wynik finansowy i odnoszone są, zgodnie z uor, odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych. Dodatnie różnice kursowe stanowią przychody finansowe, różnice ujemne - koszty finansowe.

 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z przykładami znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

 


• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

Elżbieta Kowalska

nauczyciel akademicki, trener

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK