| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > CIT 2011. Jakie zmiany w 2011 roku

CIT 2011. Jakie zmiany w 2011 roku

Od przyszłego roku będzie obowiązywać wiele zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedstawiamy najobszerniejszą z nowelizacji, wprowadzającą 17 zmian.


Definicja spółek niebędących osobą prawną

Nowość stanowi wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definicji spółki niebędącej osobą prawną (patrz słowniczek).

Wprowadzenie tej definicji oznacza, że spółki, które są podatnikami podatku dochodowego, nie będą mogły być uznane za spółki „niebędące osobami prawnymi”. Dotyczy to spółek z siedzibą w innym państwie, jeżeli są w nim traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

SŁOWNICZEK

Spółka niebędąca osobą prawną - spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego (art. 4a pkt 14 updop w proponowanym brzmieniu).

Nowe zwolnienia od podatku

Obecnie zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych są wyłącznie fundusze polskie, tj. utworzone i działające na podstawie wskazanych przepisów ustaw. Z punktu widzenia prawa wspólnotowego oznacza to nierówne traktowanie funduszy inwestujących na rynku polskim, a tym samym naruszanie zasady swobody przepływu kapitału. Po nowelizacji zwolnieniem takim, jak przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 10 updop, objęte będą również fundusze zagraniczne, tj. fundusze inwestycyjne i emerytalne, utworzone na podstawie przepisów ustrojowych, innych niż RP, państw członkowskich UE i EOG (art. 6 ust. 1 pkt 10a updop po nowelizacji).

Nowelizacja wprowadza zastrzeżenie, że nowe zwolnienia będzie można stosować, pod warunkiem istnienia podstawy prawnej, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik ma siedzibę. Taka podstawa prawna powinna być zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowie międzynarodowej, której stroną jest Polska. Takie zastrzeżenie ma pozwalać organom podatkowym na przeprowadzenie efektywnego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w sytuacji podejrzenia o uchylanie się od opodatkowania przez podatników korzystających z omawianych zwolnień.

 

Szczegółowe omówienie zmian w CIT znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jakie zmiany w opodatkowaniu osób prawnych zostaną wprowadzone w 2011 r.


• ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 226, poz. 1478

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK