| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak od 2011 r. ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Jak od 2011 r. ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do zwrotu części VAT zawartego w cenie ich zakupu. Od nowego roku zmienią się też wskaźniki, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu z tytułu zakupu materiałów budowlanych.


Nowy wykaz materiałów budowlanych, których nabycie uprawnia do skorzystania ze zwrotu części VAT

Do 31 grudnia br. podatnicy ubiegający się o zwrot VAT od nabywanych materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką VAT 22%, posługują się wykazem materiałów budowlanych ogłoszonym w obwieszczeniu Ministra Transportu i Budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Obowiązujący wykaz został opracowany na podstawie PKWiU z 1997 r., która do 31 grudnia br. ma zastosowanie do celów podatkowych. Ze względu na fakt, że od 1 stycznia 2011 r. podatnicy powinni posługiwać się dla celów podatkowych PKWiU z 29 października 2008 r., powstała konieczność znowelizowania obowiązującego wykazu materiałów budowlanych i dostosowania go do brzmienia PKWiU z 2008 r.

W tym celu Minister Infrastruktury w obwieszczeniu z 3 września 2010 r. ogłosił obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zaktualizowany wykaz materiałów budowlanych, uprawniających do odzyskania części VAT zawartego w cenie ich zakupu, posługując się symbolami PKWiU z 2008 r. W porównaniu z obecnie obowiązującym wykazem oprócz zmiany symboli PKWiU zmianie uległy również nazwy poszczególnych pozycji zawartych w wykazie oraz brzmienie stosowanych wyłączeń. Zmniejszeniu uległa liczba poszczególnych pozycji wykazu (ze 170 do 87), co wynika z faktu, że szerszy - niż dotychczas obowiązujący - zakres przedmiotowy niektórych grupowań zawartych w PKWiU z 2008 r. pozwolił na połączenie niektórych pozycji wykazu. Zwiększeniu uległa również liczba stosowanych w wykazie wyłączeń.

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r ogłoszono w Dz. Urz. MI Nr 11, poz. 35.

Nowe zasady obliczania limitu przysługującego zwrotu VAT

Wzrost stawki VAT z 22% na 23% spowodował m.in. konieczność zmiany wskaźników, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu części VAT od kupionych przez nich materiałów budowlanych.

 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z przykładami znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Nowy wykaz materiałów budowlanych uprawniających do częściowego zwrotu VAT oraz nowe zasady obliczania limitu przysługującego zwrotu

 

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK