| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak od 2011 r. ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Jak od 2011 r. ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do zwrotu części VAT zawartego w cenie ich zakupu. Od nowego roku zmienią się też wskaźniki, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu z tytułu zakupu materiałów budowlanych.


Nowy wykaz materiałów budowlanych, których nabycie uprawnia do skorzystania ze zwrotu części VAT

Do 31 grudnia br. podatnicy ubiegający się o zwrot VAT od nabywanych materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką VAT 22%, posługują się wykazem materiałów budowlanych ogłoszonym w obwieszczeniu Ministra Transportu i Budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Obowiązujący wykaz został opracowany na podstawie PKWiU z 1997 r., która do 31 grudnia br. ma zastosowanie do celów podatkowych. Ze względu na fakt, że od 1 stycznia 2011 r. podatnicy powinni posługiwać się dla celów podatkowych PKWiU z 29 października 2008 r., powstała konieczność znowelizowania obowiązującego wykazu materiałów budowlanych i dostosowania go do brzmienia PKWiU z 2008 r.

W tym celu Minister Infrastruktury w obwieszczeniu z 3 września 2010 r. ogłosił obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zaktualizowany wykaz materiałów budowlanych, uprawniających do odzyskania części VAT zawartego w cenie ich zakupu, posługując się symbolami PKWiU z 2008 r. W porównaniu z obecnie obowiązującym wykazem oprócz zmiany symboli PKWiU zmianie uległy również nazwy poszczególnych pozycji zawartych w wykazie oraz brzmienie stosowanych wyłączeń. Zmniejszeniu uległa liczba poszczególnych pozycji wykazu (ze 170 do 87), co wynika z faktu, że szerszy - niż dotychczas obowiązujący - zakres przedmiotowy niektórych grupowań zawartych w PKWiU z 2008 r. pozwolił na połączenie niektórych pozycji wykazu. Zwiększeniu uległa również liczba stosowanych w wykazie wyłączeń.

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 3 września 2010 r ogłoszono w Dz. Urz. MI Nr 11, poz. 35.

Nowe zasady obliczania limitu przysługującego zwrotu VAT

Wzrost stawki VAT z 22% na 23% spowodował m.in. konieczność zmiany wskaźników, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu części VAT od kupionych przez nich materiałów budowlanych.

 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z przykładami znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Nowy wykaz materiałów budowlanych uprawniających do częściowego zwrotu VAT oraz nowe zasady obliczania limitu przysługującego zwrotu

 

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK