| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Stawki VAT w 2011 r.

Stawki VAT w 2011 r.

Jak już wszyscy podatnicy VAT wiedzą, od 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie dotychczas stosowane stawki VAT. W 2011 r. obowiązują następujące stawki VAT: 0%, 5%, 8% i 23%.

Nowy VAT. Bądź na bieżąco ze zmianami w VAT

 

Zmiany w tym zakresie wprowadzają dwie ustawy zmieniające:

• ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz

• ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.

Stawka 7% na 8% oraz stawka 22% na 23% będzie podniesiona tylko w okresie przejściowym, tj. od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Nowa PKWiU

Pierwsza ustawa zmieniająca wprowadza ważną zmianę, a mianowicie zastępuje dotychczas stosowaną PKWiU z 1997 r. PKWiU z 2008 r. Do tej pory wszystkie towary i usługi do celów ustalenia właściwej stawki VAT były klasyfikowane za pomocą PKWiU, a tylko w nielicznych wyjątkach (usługi elektroniczne, turystyczne, przy ustalaniu miejsca świadczenia) PKWiU nie decydowała o klasyfikacji usług.

Od 1 stycznia 2011 r. zasada ta zostaje zmieniona. Towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, będą identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 5a ustawy).

Nowe PKWiU ze stawkami VAT>>>>

Nadal jednak w większości wypadków, określając wykaz towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi, ustawodawca posługuje się PKWiU z 2008 r. PKWiU nie będzie natomiast decydowała przy określeniu zakresu zwolnienia z VAT.

Wprowadzono również zasadę, że zmiany w obowiązujących w dniu ogłoszenia ustawy zmieniającej klasyfikacjach statystycznych, wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami, wprowadzone po tym dniu, nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli nie zostały określone w ustawie.

Stawka 0%

Jedyną stawką, która nie została zmieniona, jest stawka 0%. Ale wynika to z faktu, że jej stosowanie jest uzależnione od rodzaju czynności, z jakimi jest związana, a nie od towaru lub usługi, które są przedmiotem tych czynności.

Wiecej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Stawki VAT w 2011 r.


Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK