| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie VAT na przełomie roku

Rozliczenie VAT na przełomie roku

Nowością roku 2011 r. jest m.in. wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów regulujących zasady stosowania stawek VAT oraz zwolnień od podatku w okresach przejściowych towarzyszących zmianom stawek VAT oraz zakres zwolnień przedmiotowych od VAT. Będą to przepisy art. 41 ust. 14a–14h ustawy o VAT. Po raz pierwszy znajdą one zastosowanie na przełomie 2010 i 2011 r.

 

1. Zasada ogólna

Zasadę ogólną obowiązującą przy zmianach stawek VAT wprowadza art. 41 ust. 14a ustawy o VAT. Stanowi on, że w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzi kancelarię prawną i wykona 28 grudnia 2010 r. usługę prawniczą dla spółki z o.o. Usługa ta zostanie udokumentowana fakturą wystawioną 3 stycznia 2011 r., a więc obowiązek podatkowy z tytułu wykonania przedmiotowej usługi prawniczej powstanie 3 stycznia 2011 r. (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 14a ustawy o VAT nie spowoduje to zmiany stawki VAT - usługa prawnicza, o której mowa, pozostanie opodatkowana według „starej” stawki podstawowej 22%.

2. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń

Szczególny przepis dotyczyć będzie czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Na potrzeby ustalenia właściwej stawki VAT według zasad z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT czynności takie uznawać się będzie za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności (art. 41 ust. 14b ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wynajmuje lokal użytkowy. Czynsz najmu płacony jest za miesięczne, kalendarzowe okresy rozliczeniowe. Czynsz ten płacony jest „z dołu”, tj. w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu w grudniu 2010 r. może powstać w styczniu 2011 r. (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). Nie spowoduje to zmiany stawki VAT, gdyż według art. 41 ust. 14b ustawy o VAT usługę najmu uznaje się za wykonaną 31 grudnia 2010 r. W konsekwencji - w myśl art. 41 ust. 14a ustawy o VAT - będzie ona opodatkowana według „starej” stawki 22%.

Przepis art. 41 ust. 14b ustawy o VAT stosowany będzie z zastrzeżeniem art. 41 ust. 14c ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

• w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku,

• z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

 

 Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Rozliczenie VAT na przełomie roku - przepisy przejściowe


Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK