| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy za 2010 r.


CIT-10Z to deklaracja o wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, pobranego w Polsce przez płatnika. Wprowadzenie formularza CIT-10Z w założeniach miało na celu ułatwienie płatnikom wypełniania ich obowiązków w zakresie sprawozdawczości. Od 1 stycznia 2010 r. rozliczenie zryczałtowanego podatku w trakcie roku podatkowego jest realizowane w formie wpłat do urzędu skarbowego (bez konieczności składania deklaracji na ten podatek w trakcie roku). Natomiast wszystkie zdarzenia, które stały się podstawą wpłat, płatnik wykazuje za pomocą jednej zbiorczej deklaracji podatkowej.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Księgowego aktywne druki CIT do rozliczenia za 2010 r. >>>>

 

Oznacza to, że poczynając od 2010 r. płatnicy nie składają wielu deklaracji CIT-10R, ale jedną zbiorczą deklarację CIT-10Z. Płatnicy mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego deklaracje CIT-10Z do końca pierwszego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. I tak np. płatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy pierwszy raz, CIT-10Z mają obowiązek złożyć do końca stycznia 2011 r. W deklaracji należy wpisać wypłacone kwoty (łącznie wszystkim podatnikom) oraz należny do wpłaty podatek w poszczególnych miesiącach i odrębnie za rok podatkowy.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć


• rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 243, poz. 1761; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1798

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »