| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy za 2010 r.


CIT-10Z to deklaracja o wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, pobranego w Polsce przez płatnika. Wprowadzenie formularza CIT-10Z w założeniach miało na celu ułatwienie płatnikom wypełniania ich obowiązków w zakresie sprawozdawczości. Od 1 stycznia 2010 r. rozliczenie zryczałtowanego podatku w trakcie roku podatkowego jest realizowane w formie wpłat do urzędu skarbowego (bez konieczności składania deklaracji na ten podatek w trakcie roku). Natomiast wszystkie zdarzenia, które stały się podstawą wpłat, płatnik wykazuje za pomocą jednej zbiorczej deklaracji podatkowej.

 

Zobacz w Internetowym Serwisie Księgowego aktywne druki CIT do rozliczenia za 2010 r. >>>>

 

Oznacza to, że poczynając od 2010 r. płatnicy nie składają wielu deklaracji CIT-10R, ale jedną zbiorczą deklarację CIT-10Z. Płatnicy mają obowiązek złożyć do urzędu skarbowego deklaracje CIT-10Z do końca pierwszego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. I tak np. płatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy pierwszy raz, CIT-10Z mają obowiązek złożyć do końca stycznia 2011 r. W deklaracji należy wpisać wypłacone kwoty (łącznie wszystkim podatnikom) oraz należny do wpłaty podatek w poszczególnych miesiącach i odrębnie za rok podatkowy.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć


• rozporządzenie Ministra Finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 243, poz. 1761; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1798

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK