| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r., będzie mógł złożyć jeden z małżonków. Te i inne zmiany w zakresie podatku dochodowego wprowadziła nowa ustawa.

 

Ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478), która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.

Nowelizacja wprowadziła szereg zmian zarówno w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych. W niniejszej publikacji przedstawimy najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, dalej „ustawa PIT”).

Jak już zostało wskazane, wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r. będzie mógł złożyć jeden z małżonków (dotychczas wymagana była zgoda obojga małżonków). Złożenie takiego wniosku przez jednego z małżonków traktowane będzie na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Warto wskazać, że oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 

 Zobacz w Internetowym Serwisie Księgowego aktywne druki PIT do rozliczenia za 2010 r.>>>>

 

Drugą ważną zmianą wprowadzoną nowelizacją, jest doprecyzowanie pojęcia osoby samotnie wychowującej dziecko. Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 6 ust. 4 ustawy o PIT, osobą taką jest rodzic lub opiekun prawny, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci. Nowelizacja usunęła zatem wątpliwości pojawiające się na tle dotychczas obowiązujących przepisów i przesądziła że nie jest wystarczające posiadanie przez określoną osobę odpowiedniego statusu cywilnego (panny, kawalera, czy wdowy), ale konieczne jest aby osoba ta faktycznie samotnie wychowywała dzieci - czyli przypadek, gdy osoba ta nie mieszka, nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z partnerem.

Szerokie zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą również spółek osobowych. Wprowadzono definicję, zgodnie z którą spółką niebędącą osobą prawną jest spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego. W związku z tym spółką niebędącą osobą prawną jest spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, oraz spółka komandytowo-akcyjna, a także jak się wydaje spółka cywilna. Na uwagę zasługuje w szczególności rozszerzenie katalogu zwolnień od podatku o przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Ponadto, nowelizacja określiła, że do przychodów zalicza się również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z tej spółki.

Podsumowując, stwierdzić należy, że niektóre z wprowadzonych zmian są dla podatników korzystne, przykładowo umożliwienie złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków tylko przez jednego z nich. Jednakże wśród znowelizowanych przepisów, w szczególności dotyczących spółek osobowych, są również takie, które spowodują ograniczenie dotychczasowych możliwości optymalizacji podatkowej.

Patrycja Dzięgielewska

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK