| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Obowiązki księgowego i kierownika jednostki

Obowiązki księgowego i kierownika jednostki

Obowiązki w zakresie rachunkowości jednostki dzieli między siebie kierownictwo, osoba wykonująca czynności związane z rachunkowością, organ zatwierdzający oraz biegły rewident. Jaki jest zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów?


Najszerszy zakres obowiązków, a tym samym odpowiedzialności, został przekazany kierownictwu jednostki. Za kierownika jednostki uważa się członka/członków zarządu lub innego organu zarządzającego, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. W przypadku spółek osobowych za kierownika jednostki uważa się:

• w spółce jawnej i cywilnej - wspólników prowadzących sprawy spółki,

• w spółce partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd,

• w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.

UWAGA

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub osoby wykonującej wolny zawód za kierownika jednostki uważa się tę osobę.

Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym.

Ustawa o rachunkowości nakłada na kierownika jednostki obowiązki w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośrednie nałożenie określonych obowiązków wynika z wielu stwierdzeń w ustawie, które odnoszą się wprost do kierownika jednostki.

Z kolei pośrednie nałożenie obowiązków wynika ze sformułowań typu „jednostka powinna” czy „jednostki obowiązane są”, a także z treści przepisów, w których wskazane jest bezosobowo, co należy zrobić, np. „księgi rachunkowe otwiera się na dzień...”. Choć w przepisach, które operują takimi sformułowaniami, nie jest powiedziane, kto dokładnie powinien wykonać określone czynności, w domyśle, zgodnie z art. 4 i 4a, chodzi o kierownictwo jednostki.

Artykuł 4 ust. 5 ustawy stanowi, że kierownik jednostki zawsze ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu. Jeśli określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie, czyli przede wszystkim księgowemu, za ich realizację odpowiada zarówno kierownik jednostki (z tytułu nadzoru), jak i ten księgowy.

 

Więcej na ten temat wraz z omówiniem obowiązków księgowego znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Obowiązki księgowego a obowiązki kierownictwa jednostki

 

 

dr Nelli Artienwicz

Uniwersytet Gdański

Katedra Rachunkowości

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »