| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Od 1 maja 2011 r. część składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) została przesunięta na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Reforma emerytalna wprowadza również zmiany w podatkach. Czy są one dla nas korzystne?


Głównym założeniem przeprowadzonej reformy jest zmniejszenie składki emerytalnej przekazywanej obecnie na indywidualne konto ubezpieczonego (IKE) w Otwartym Funduszu Emerytalnym. W przypadku składki należnej za kwiecień 2011 r. do OFE powinno być przekazane jeszcze 7,3% podstawy tej składki.

 

Po reformie składka emerytalna przekazywana do OFE powinna wynosić 2,3% jej podstawy, a pozostałe 5% powinno trafić na subkonto osoby ubezpieczonej w ZUS (przepisy stosuje się począwszy od składek należnych za maj 2011 r. - art. 24 ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych).

 

Ten podział ma obowiązywać w latach 2011-2012. W dalszych latach składka przekazywana do OFE ma się stopniowo zwiększać. Docelowo od 1 stycznia 2017 r. do OFE ma trafiać 3,5% podstawy wymiaru składki emerytalnej, a 3,8% ma trafiać na subkonto prowadzone przez ZUS.

Tabela I. Harmonogram zmian proporcji przekazywania składki emerytalnej w ramach II filara

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w PIT

Podział składki emerytalnej na część odprowadzaną do OFE i część odprowadzaną na subkonto w ZUS wymusił na ustawodawcy wprowadzenie kilku zmian podatkowych.

Podział środków małżeńskich na subkoncie zwolniony od podatku

Składki gromadzone na subkoncie małżonka w ZUS w wyniku podziału mogą trafić na subkonto byłego współmałżonka w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci małżonka (art. 40e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Chodzi tu o podział składek, które należą do majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku transfer tych środków na subkonto byłego współmałżonka jest zwolniony od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 59b updof; obowiązuje od 1 maja 2011 r.).

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule  Jakie są skutki podatkowe reformy emerytalnej


• ustawa z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 75, poz. 398

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)9.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »