| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Reforma emerytalna wprowadza zmiany w podatkach

Od 1 maja 2011 r. część składki emerytalnej do tej pory przekazywanej do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) została przesunięta na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Reforma emerytalna wprowadza również zmiany w podatkach. Czy są one dla nas korzystne?


Głównym założeniem przeprowadzonej reformy jest zmniejszenie składki emerytalnej przekazywanej obecnie na indywidualne konto ubezpieczonego (IKE) w Otwartym Funduszu Emerytalnym. W przypadku składki należnej za kwiecień 2011 r. do OFE powinno być przekazane jeszcze 7,3% podstawy tej składki.

 

Po reformie składka emerytalna przekazywana do OFE powinna wynosić 2,3% jej podstawy, a pozostałe 5% powinno trafić na subkonto osoby ubezpieczonej w ZUS (przepisy stosuje się począwszy od składek należnych za maj 2011 r. - art. 24 ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych).

 

Ten podział ma obowiązywać w latach 2011-2012. W dalszych latach składka przekazywana do OFE ma się stopniowo zwiększać. Docelowo od 1 stycznia 2017 r. do OFE ma trafiać 3,5% podstawy wymiaru składki emerytalnej, a 3,8% ma trafiać na subkonto prowadzone przez ZUS.

Tabela I. Harmonogram zmian proporcji przekazywania składki emerytalnej w ramach II filara

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w PIT

Podział składki emerytalnej na część odprowadzaną do OFE i część odprowadzaną na subkonto w ZUS wymusił na ustawodawcy wprowadzenie kilku zmian podatkowych.

Podział środków małżeńskich na subkoncie zwolniony od podatku

Składki gromadzone na subkoncie małżonka w ZUS w wyniku podziału mogą trafić na subkonto byłego współmałżonka w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci małżonka (art. 40e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Chodzi tu o podział składek, które należą do majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku transfer tych środków na subkonto byłego współmałżonka jest zwolniony od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 59b updof; obowiązuje od 1 maja 2011 r.).

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule  Jakie są skutki podatkowe reformy emerytalnej


• ustawa z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 75, poz. 398

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK