| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo dokumentować i rozliczać eksport w 2011 roku

Jak prawidłowo dokumentować i rozliczać eksport w 2011 roku

Eksport towarów jest czynnością specyficznie traktowaną w VAT. Specjalne obowiązki dokumentacyjne i ewidencyjne są ciągle problematyczne dla podatników. Jak zatem prawidłowo rozliczyć eksport?

Eksport towarów jest to sprzedaż towarów, która co prawda podlega opodatkowaniu, ale korzysta z preferencyjnego opodatkowania według stawki 0%. Jednocześnie jako sprzedaż nieobciążona VAT daje ona podatnikowi prawo do odliczenia VAT od zakupów z nią związanych.

 

Kiedy występuje eksport towarów

 

W ustawie o VAT została określona definicja eksportu towarów (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). Definicją tą należy każdorazowo kierować się, oceniając skutki rozliczenia VAT od wywozu towarów poza UE.

 

DEFINICJA

Eksport towarów - to potwierdzony przez urząd celny (określony w przepisach celnych) wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

• dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub

• nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (eksport pośredni).

 

Definicja eksportu pośredniego nie obejmuje towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1).

 

Na podstawie definicji możemy powiedzieć, że uznanie czynności za eksport towarów wymaga łącznego spełnienia warunków związanych z wywozem, a mianowicie wywóz ten:

• następuje z Polski poza terytorium Unii Europejskiej,

• jest dokonany w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 7 ustawy o VAT (czyli wykonany w ramach dostawy towarów),

• został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych,

• został dokonany przez dostawcę (lub na jego rzecz) bądź przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski (lub na jego rzecz).

 W dalszej części opracowania omówimy m.in.: jak ustalić datę powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów, czy data zgłoszenia towarów wpływa na powstanie obowiązku podatkowego, kiedy należy rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet eksportu towarów, według jakiego kursu waluty należy przeliczyć fakturę eksportową, jak ustalić podstawę opodatkowania w eksporcie towarów, jakie dokumenty potwierdzają wywóz towarów w przypadku eksportu pośredniego, jakie dokumenty mogą zastąpić kartę 3 SAD.

Całość znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak dokumentować i rozliczać eksport towarów w 2011 roku

 

Aneta Szwęch

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK