| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Profil zaufany ePUAP, czyli do urzędu przez internet

Profil zaufany ePUAP, czyli do urzędu przez internet

Dzięki usłudze profil zaufany ePUAP, która startuje 9 czerwca, każdy podatnik będzie mógł załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Platforma ePUAP, dzięki której podatnicy (w tym przedsiębiorcy) mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, nie cieszy się dużą popularnością. Główną przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje się w konieczności korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Ma się to jednak wkrótce zmienić po uruchomieniu tzw. profilu zaufanego, który stanie się bezpłatnym odpowiednikiem e-podpisu.


Profil zaufany od 9 czerwca


W Dzienniku Ustaw ukazały się dwa rozporządzenia w tej sprawie. Chodzi o rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 kwietnia 2011 r. dotyczące:

- zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 546),

- zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz.U. Nr 93, poz. 547).

Rozporządzenia wchodzą w życie 9 czerwca 2011 r. i są aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, która wprowadziła nową metodę potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej, czyli profil zaufany ePUAP.

Oznacza to, że utworzenie własnego profilu zaufanego możliwe będzie począwszy od 9 czerwca br.


Co to jest profil zaufany?


Profil zaufany to zestaw informacji identyfikujących i opisujących osobę będącą użytkownikiem konta na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Założenie profilu jest bezpłatne.

Ta bezpłatna i prosta metoda uwierzytelnienia jest jednocześnie wygodną alternatywą wobec płatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego (dotychczas, by korzystać z platformy ePUAP, konieczne było posiadanie e-podpisu).

To nowe narzędzie, jak wynika z założeń pomysłodawców, powinno znacznie ułatwić możliwość załatwiania spraw w urzędach drogą elektroniczną. Wykorzystując profil zaufany każdy podatnik będzie mógł bowiem załatwiać sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności wizyty we właściwym urzędzie.

Ważne!
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele (w tym przedsiębiorcy) mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych - bezpłatnie udostępniać swoje usługi w postaci elektronicznej.


Jak z niego skorzystać?


Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznego wystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP i osobiście udać się do w jednego z urzędów, by tam potwierdzić swoje dane osobowe z danymi wprowadzonymi do systemu. Jeśli weryfikacja danych przebiegnie pomyślnie, nastąpi uwierzytelnienie profilu zaufanego.

W praktyce będzie to oznaczało, że konto założone na portalu ePUAP, po uwierzytelnieniu stanie się profilem zaufanym. Punkty autoryzacji, w których można uzyskać potwierdzenie danych osobowych, ulokowane będą m.in. w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, konsulatach, urzędach skarbowych, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na prowadzenie takich punktów.

W punkcie autoryzacji, podatnik występuje o nadanie statusu profilu zaufanego dla konta założonego na portalu ePUAP. Urzędnik po podaniu przez obywatela loginu, porównuje dane wprowadzone do systemu z danymi przedstawionymi przez podatnika i potwierdza je na podstawie dokumentu tożsamości, weryfikacji w rejestrze PESEL oraz innych danych.

Ważne!
Profil zaufany ePUAP zawiera następujące dane: imię i nazwisko użytkownika, numer PESEL użytkownika, identyfikator użytkownika, identyfikator profilu zaufanego ePUAP, czas jego potwierdzenia, termin ważności, adres poczty elektronicznej użytkownika, określenie sposobu autoryzacji.

Od tej pory uwierzytelniony podatnik może posługiwać się profilem zaufanym w kontaktach z administracją, bez konieczności stosowania dodatkowych metod uwierzytelniania, takich jak kwalifikowany podpis elektroniczny.

Adam Kuchta

Księgowość

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK