| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Szybciej załatwisz sprawy urzędowe - oświadczenia zamiast zaświadczeń

Szybciej załatwisz sprawy urzędowe - oświadczenia zamiast zaświadczeń

Od 1 lipca 2011 roku można w urzędach przedstawiać oświadczenia zamiast wymaganych kiedyś zaświadczeń. Nie każde oświadczenie jest weryfikowane, ale w przypadku podania nieprawdziwych informacji, mieszkańcy i przedsiębiorcy będą odpowiadać tak, jak za składanie fałszywych zeznań.

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zaprowadza w urzędach tzw. kulturę oświadczeń. Oznacza to m.in., że dla udowodnienia przed urzędem stanu prawnego, zamiast wymaganego przed 1 lipca zaświadczenia (np. o wysokości zarobków, o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, o braku zaległości podatkowych itp.) obecnie wystarczy oświadczenie zainteresowanego. Korzyści z nowych przepisów odniosą także urzędnicy, którym ubędzie obowiązków administracyjnych związanych z wydawaniem zaświadczeń.

 

Bez zaświadczeń o KRS i z CEIDG

 

Ustawa likwiduje m.in. obowiązek przedstawiania zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczeń (wypisów, odpisów) o wpisie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: KRS).

 

Przedsiębiorca poproszony będzie natomiast, w kontaktach z administracją publiczną, do podawania numeru w KRS. Jeżeli będzie taka potrzeba, przedsiębiorca będzie mógł przedstawić własne oświadczenie o tym, że widnieje w rejestrze KRS. Oświadczenie to podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

Dodatkowo od 1 lipca 2011 r. ewidencję działalności prowadzoną w gminach zastąpiła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Jest to elektroniczna baza danych, z której urzędy mogą samodzielnie pobrać i sprawdzić informacje o przedsiębiorcy.

 

 Działalność gospodarczą możesz zarejestrować przez Internet>>>>

 

Bez obowiązku NIP i REGON

 

Nowe przepisy znoszą też obowiązek każdorazowego przedkładania w kontaktach z urzędami zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze te numery w odpowiednie pola wniosku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, urząd będzie mógł zażądać sporządzenia oświadczenia przez przedsiębiorcę, że numery te są prawdziwe.

 

Bez zaświadczenia o niekaralności

 

Osoby prowadzące działalność nie muszą pobierać zaświadczenia o niekaralności (np. przedsiębiorcy produkujący tablice rejestracyjne). Zaświadczenie to od 1 lipca 2011 r. zastępowane jest przez oświadczenie. Wyjątkiem są przypadki, w których jest to uzasadnione ze względu na nadrzędny interes publiczny, np. wobec osób chcących służyć w wojsku.

 

Więcej na ten temat oraz tabelaryczne przedstawienie zmian znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 1 lipca 2011 r. znika większość zaświadczeń przedstawianych w urzędach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK