Wariant II - wynagrodzenie akordowe
W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w wysokości zależnej od tego, jakie zadania i jak dużo zadań wykona zleceniobiorca w danym miesiącu. W tym przypadku nie należy ustalać wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca. Nie ma więc obowiązku opłacenia składki na FP za maj br., ponieważ podstawa ta jest niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia (1200 zł).
reklama
reklama
Wiek zleceniobiorcy zwalnia z płacenia składek na FP i FGŚP
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP może również wynikać z wieku zleceniobiorcy. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP obejmuje wszystkich ubezpieczonych, którzy ukończyli wiek:
• 55 lat - w przypadku kobiet,
• 60 lat - w przypadku mężczyzn.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od miesiąca następnego po miesiącu, w którym ubezpieczony ukończy ten wiek.
Dodatkowo zleceniodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP za zleceniobiorcę, który jest członkiem jego rodziny (tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów).
Zleceniodawcy nie przysługuje natomiast prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w innych przypadkach, które dotyczą wyłącznie pracowników, tj.:
• za zleceniobiorcę, który wrócił do pracy po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (przez 36 miesięcy),
• za zleceniobiorcę, który został zatrudniony po ukończeniu 50 lat, a w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (przez 12 miesięcy).
Zwolnienie to nie ma zastosowania do przychodów z umowy zlecenia również wtedy, gdy taką umowę zleceniobiorca podpisał ze swoim pracodawcą lub na podstawie której wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy (mimo że podpisał ją z podmiotem, z którym nie jest związany stosunkiem pracy).
WAŻNE!
Zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownika, który został przyjęty jako bezrobotny lub wrócił do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, nie obejmuje dodatkowych przychodów osiągniętych przez niego z tytułu pracy na zlecenie na rzecz swojego pracodawcy.
• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c i ust. 3, art. 104a, art. 104b i art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2008 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
• art. 9-9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Joanna Kalinowska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych