| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na FP i FGŚP

Kiedy nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na FP i FGŚP

Przyjmując do pracy zleceniobiorcę warto sprawdzić, czy występuje konieczność opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po pierwsze, nie każda firma ma taki obowiązek, po drugie, przychód zleceniobiorcy lub jego wiek mogą być podstawą do uniknięcia opłacania tych składek.

Wariant II - wynagrodzenie akordowe

W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w wysokości zależnej od tego, jakie zadania i jak dużo zadań wykona zleceniobiorca w danym miesiącu. W tym przypadku nie należy ustalać wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca. Nie ma więc obowiązku opłacenia składki na FP za maj br., ponieważ podstawa ta jest niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia (1200 zł).

Wiek zleceniobiorcy zwalnia z płacenia składek na FP i FGŚP

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP może również wynikać z wieku zleceniobiorcy. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP obejmuje wszystkich ubezpieczonych, którzy ukończyli wiek:

• 55 lat - w przypadku kobiet,

• 60 lat - w przypadku mężczyzn.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od miesiąca następnego po miesiącu, w którym ubezpieczony ukończy ten wiek.

Dodatkowo zleceniodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP za zleceniobiorcę, który jest członkiem jego rodziny (tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów).

Zleceniodawcy nie przysługuje natomiast prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w innych przypadkach, które dotyczą wyłącznie pracowników, tj.:

• za zleceniobiorcę, który wrócił do pracy po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (przez 36 miesięcy),

• za zleceniobiorcę, który został zatrudniony po ukończeniu 50 lat, a w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (przez 12 miesięcy).

Zwolnienie to nie ma zastosowania do przychodów z umowy zlecenia również wtedy, gdy taką umowę zleceniobiorca podpisał ze swoim pracodawcą lub na podstawie której wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy (mimo że podpisał ją z podmiotem, z którym nie jest związany stosunkiem pracy).

WAŻNE!

Zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownika, który został przyjęty jako bezrobotny lub wrócił do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, nie obejmuje dodatkowych przychodów osiągniętych przez niego z tytułu pracy na zlecenie na rzecz swojego pracodawcy.

• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c i ust. 3, art. 104a, art. 104b i art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2008 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 9-9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK