| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na FP i FGŚP

Kiedy nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na FP i FGŚP

Przyjmując do pracy zleceniobiorcę warto sprawdzić, czy występuje konieczność opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po pierwsze, nie każda firma ma taki obowiązek, po drugie, przychód zleceniobiorcy lub jego wiek mogą być podstawą do uniknięcia opłacania tych składek.

Obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy nie ma zleceniodawca, który jest osobą fizyczną i nie ma statusu pracodawcy, gdyż nie zatrudnia ani jednego pracownika (tj. osoby w ramach stosunku pracy). Taki obowiązek ma zleceniodawca - osoba fizyczna, który zatrudnia przynajmniej jednego pracownika, a także zleceniodawca będący jednostką organizacyjną (bez względu na to, czy zatrudnia pracowników).

WAŻNE!

Jeśli zleceniodawca, który jest osobą fizyczną, zatrudnia tylko zleceniobiorców, nie powinien opłacać za nich składek na FP.

Taki zleceniodawca powinien jednak opłacać za zleceniobiorców składki na FGŚP, jeśli podlegają oni z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (chyba że korzysta ze zwolnienia z tego obowiązku na innej podstawie, o czym piszemy dalej). Obowiązek opłacania składek na FGŚP nie dotyczy jednak tych pracodawców i zleceniodawców, którzy nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (m.in. jednostek budżetowych).

Składki na FP i FGŚP a podstawa wymiaru składek

Zasadą jest, że składki na FP i FGŚP należy opłacać za osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak obowiązek opłacania składek na FP zależy jeszcze od wysokości miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy.

Składkę na FP należy opłacać tylko za zleceniobiorcę, którego podstawą wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie (w 2011 r. - 1386 zł). Ewentualnie w sytuacji, gdyby zleceniobiorca podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innego tytułu (np. z umowy o pracę zawartej na część etatu), należy ustalić obowiązek opłacania składki na FP biorąc pod uwagę sumę przychodów ze wszystkich tytułów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku zleceniobiorców, dla których zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń i którzy są wynagradzani stawką miesięczną lub godzinową, aby ustalić obowiązek opłacania składki na FP, należy sprawdzać wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca. Oznacza to, że jeśli taki zleceniobiorca:

• podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc, to obowiązek opłacenia składki na FP występuje za ten miesiąc, jeśli podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia,

• nie podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc (np. w związku z rozpoczęciem lub zakończeniem umowy w trakcie miesiąca albo chorobą lub inną nieobecnością w pracy), to należy ustalić, jaka byłaby wysokość podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia, gdyby podlegał tym ubezpieczeniom przez cały miesiąc; jeśli będzie to kwota przynajmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu, za ten miesiąc należy opłacić składkę na FP.

W przypadku zleceniobiorców wynagradzanych w inny sposób, obowiązek opłacenia składki na FP występuje jedynie za te miesiące, w których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (bez względu na to, przez jaki okres zleceniobiorca wykonywał pracę w tym miesiącu).

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca zatrudniony od 15 maja br. w firmie, która zatrudnia również pracowników, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Za przepracowane dni w maju br. zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Firma ma obowiązek opłacać za zleceniobiorcę składkę na FGŚP, ponieważ jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Natomiast obowiązek opłacenia składki na FP za maj br. zależy od tego, w jaki sposób zleceniobiorca jest wynagradzany.

Wariant I - wynagrodzenie kwotowe

W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej w wysokości 2450 zł. W tym przypadku występuje obowiązek opłacenia składki na FP za maj br., ponieważ w przeliczeniu na okres miesiąca zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2450 zł, czyli w kwocie co najmniej równej minimalnemu wynagrodzeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK