| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo rozliczyć dochody z agroturystyki

Jak prawidłowo rozliczyć dochody z agroturystyki

Osoba rozpoczynająca prowadzenie agroturystyki po spełnieniu określonych warunków może być zwolniona z podatku dochodowego. W razie nie spełniania tych warunków, ma do wyboru cztery formy opodatkowania przychodów z działalności agroturystycznej.


Przychody z działalności agroturystycznej stanowią przychody z działalności gospodarczej. Podmioty rozpoczynające prowadzenie tego rodzaju działalności mają do wyboru kilka sposobów płacenia podatku dochodowego. Po spełnieniu określonych w ustawie warunków mogą również korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Działalność agroturystyczna zwolniona z podatku dochodowego

W katalogu czynności zwolnionych z podatku dochodowego, wymienionych w art. 21 updof, znalazły się m.in. usługi w zakresie wynajmu pokoi. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 43 updof:

dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponieważ w przywołanym przepisie możliwość skorzystania ze zwolnienia uzależniono od spełnienia określonych w nim warunków, znajdzie on zastosowanie nie do każdego podmiotu świadczącego usługi agroturystyki.

Zwolnione z podatku są wyłącznie dochody uzyskane z najmu pokoi gościnnych oraz z tytułu żywienia gości. Oznacza to, że ze zwolnienia nie mogą korzystać inne usługi świadczone przez podmiot prowadzący działalność agroturystyczną organizowane na rzecz gości. Ze zwolnienia nie będą zatem korzystały np. usługi organizowania wycieczek po okolicznych terenach, przejażdżki konne i inne tego typu usługi rekreacyjne. Potwierdzają to również organy podatkowe. W postanowieniu z 15 lutego 2005 r., nr PB/415-3/05, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole stwierdził, że:

Mając na uwadze powyższe, kalkulacja cenowa tzw. usługi agroturystycznej powinna wyraźnie rozdzielać odpłatność za wynajem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku i za wyżywienie osób, dla których wynajęto te pokoje (dochód podlegający zwolnieniu od podatku dochodowego), od odpłatności za pozostałe usługi rekreacyjne (dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym).

W omawianej sprawie nie ma przeszkód do korzystania ze zwolnienia od podatku dochodu uzyskanego z tytułu wynajmu pokoi gościnnych i wyżywienia osób, podczas gdy dochód z usług rekreacyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Również w postanowieniu z 30 czerwca 2004 r., nr II US.PB.I-415/45/04, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdził, że:

Zwolnieniu przedmiotowemu podlegają jedynie dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych i wyżywienia osób, dla których wynajęto te pokoje. (...) Natomiast towarzyszące im usługi rekreacyjne (jazda konna w siodle, przejażdżki powozem i saniami z zaprzęgiem konnym itp.) należy zakwalifikować do źródła przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej. (...) Reasumując - nie ma przeszkód do korzystania ze zwolnienia od podatku dochodu uzyskanego z tytułu wynajmu pokoi gościnnych i wyżywienia osób, podczas gdy dochód z pozostałych usług, które Pan wymienia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Świadczone usługi najmu muszą dotyczyć nie więcej niż 5 pokoi znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Jeżeli zatem przedmiotem najmu są całe domy, a nie pokoje, zwolnienie nie znajdzie zastosowania. Ze zwolnienia nie można również skorzystać, gdy liczba wynajmowanych pokoi przekroczy 5. Potwierdzają to organy podatkowe.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki

 


• art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e), art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 131, poz. 764

• art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 30c ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 131, poz. 764

Katarzyna Wojciechowska

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK