| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak sporządzić zarządzenie w sprawie inwentaryzacji

Jak sporządzić zarządzenie w sprawie inwentaryzacji

W trakcie przygotowań do przeprowadzenia inwentaryzacji pierwszą czynnością jest zazwyczaj opracowanie wewnętrznego zarządzenia kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji. Jak prawidłowo je sporządzić?


Zarządzenie w sprawie inwentaryzacji jest niejako „aktem wykonawczym” do instrukcji inwentaryzacyjnej - obszernego dokumentu szczegółowo regulującego zasady i techniki przeprowadzania inwentaryzacji przyjęte w danej firmie. Przygotowując się do przeprowadzenia inwentaryzacji, kierownik jednostki na podstawie przepisów takiej instrukcji inwentaryzacyjnej (oraz przepisów ustawy o rachunkowości) każdorazowo wydaje zarządzenie, w którym powołuje komisję inwentaryzacyjną, zespoły spisowe, oraz precyzuje zakres i poszczególne czynności, które należy wykonać podczas przeprowadzania bieżącej inwentaryzacji.

Zarządzenie musi mieć formę pisemną. Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują procedury powoływania komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych. Dlatego na potrzeby firmy zasady te powinny być opisane w instrukcji inwentaryzacyjnej.

Zwyczajowo komisja inwentaryzacyjna liczy od 3 do 6 osób (w tym: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz oraz członkowie).

• Na przewodniczącego komisji kierownik jednostki powołuje zazwyczaj osobę zajmującą w danej firmie stanowisko kierownicze, jednak nie jest to główny księgowy.

• Na pozostałych członków komisji (na wniosek przewodniczącego oraz w uzgodnieniu z głównym księgowym) kierownik jednostki powołuje osoby spośród pracowników - najlepiej, gdy są to osoby obeznane z gospodarką magazynową i znające przepisy dotyczące inwentaryzacji oraz zasady przeprowadzania spisu z natury.

Zespoły spisowe powoływane są w zależności od potrzeb do każdego rejonu (pola) spisowego. Zespoły takie liczą z reguły od 2 do 3 osób (w tym przewodniczący).

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak sporządzić zarządzenie w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych

 


oprac. Gyöngyvér Takáts

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »