| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje umożliwiają występowanie podatnikom z wnioskiem do MF o wydanie interpretacji ogólnej.

Dotychczas inicjatywa w zakresie wydawania interpretacji ogólnych należała do Ministra Finansów. To MF decydował, czy i kiedy taką interpretację wydać. W konsekwencji, mimo istnienia wielu problemów i rozbieżności interpretacyjnych, MF rzadko i niechętnie decydował się na tę formę interpretowania przepisów.

 

Przykładowo - w 2011 r. wydał tylko sześć takich interpretacji. Po zmianach Minister Finansów nadal będzie wydawał interpretacje z urzędu, ale będzie miał również obowiązek wydania interpretacji ogólnej na wniosek zainteresowanego. Wydawanie interpretacji ogólnej na wniosek ma usunąć uznaniowość Ministra Finansów, który dotychczas sam decydował, która sprawa jest kontrowersyjna i czy wymaga interpretacji ogólnej.

Interpretacje ogólne stanowią istotne zabezpieczenie przed ryzykiem podatkowym dla podatników (tzn. zastosowanie się do interpretacji ogólnej nie może podatnikowi szkodzić), a jednocześnie wiąże organy podatkowe, które powinny się do takiej interpretacji stosować.

W założeniach ustawodawcy nowe regulacje mają zatem zwiększyć bezpieczeństwo podatników oraz wprowadzić pewność co do prawidłowości stosowanych przez podatników rozwiązań prawnopodatkowych. Założenia te zostały osiągnięte tylko częściowo. Mianowicie z art. 14a § 2 O.p. po nowelizacji wynika, że we wniosku o interpretację należy wskazać przykład niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.

 (...)

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Ksiegowego w artykule Interpretacje ogólne 2012 - wady i zalety nowych regulacji


• art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• art. 9 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - Dz.U. Nr 232, poz. 1378

Ewa Sławińska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »