| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Impreza wigilijna a przychód pracownika

Impreza wigilijna a przychód pracownika

Wielu pracodawców z okazji świąt Bożego Narodzenia organizuje dla swoich pracowników przyjęcia wigilijne. Do tej pory kwestia konieczności ustalania po stronie pracownika przychodu z tytułu uczestniczenia w tego rodzaju imprezach była popierana jedynie przez organy podatkowe. Sądy administracyjne zajmowały odmienne stanowisko w tej sprawie.


24 października 2011 r. NSA podjął uchwałę, w której stwierdził, że już sama możliwość skorzystania przez pracownika z wykupionego dla niego przez pracodawcę abonamentu medycznego skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu ze stosunku pracy.

 

Istnieje ryzyko, że zaprezentowana przez NSA argumentacja będzie przywoływana przez organy podatkowe w sporach z podatnikami przed sądami administracyjnymi w kwestii obowiązku rozpoznania po stronie pracownika przychodu m.in. z tytułu udziału w imprezie integracyjnej czy spotkaniu świątecznym.

 

Stanowisko organów podatkowych

 

Do tej pory organy podatkowe uznawały, że pracodawca każdorazowo powinien określić wartość świadczenia przypadającego na każdego z pracowników z tytułu udziału w świątecznej imprezie oraz pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

W przypadku gdy pracodawca nie jest w stanie ustalić jednostkowego kosztu udziału w imprezie świątecznej przypadającego na pojedynczego pracownika, powinien sporządzić listę uczestników spotkania.

 

Następnie powinien podzielić całkowity koszt organizacji imprezy świątecznej pomiędzy pracowników, których nazwiska znalazły się na tej liście.

 

W interpretacji indywidualnej z 17 marca 2008 r., nr ILPB1/415-267/07-4/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Nie można zgodzić się z twierdzeniem, iż nie istnieje możliwość przypisania indywidualnej usługi gastronomicznej konkretnej osobie, która z tej usługi korzysta. Możliwe jest ustalenie wartości faktycznie otrzymanych przez danego pracownika świadczeń, ponieważ w przypadku organizowania spotkania wigilijnego nie ma przeszkód w ustaleniu, dla kogo impreza jest organizowana i kto faktycznie brał w niej udział.

 

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że spotkanie wigilijne ma być sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dlatego też dofinansowanie powinno być imiennie skierowane do osób uprawnionych do korzystania z pomocy tego funduszu, ponieważ założeniem ZFŚS jest przyznanie ulg i świadczeń oraz innych dopłat w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu przy uwzględnieniu określonych kryteriów socjalnych, poprzedzających indywidualną ocenę sytuacji socjalnej pracownika.

 

Nieistotne jest przy tym, ile dana osoba skonsumowała potraw, gdyż koszty zakupu tych usług ponoszone są niezależnie od tego, czy pracownik skorzystał z nich w pełnym zakresie, czy nie. Wartość świadczeń opłaconych za pracownika pracodawca ma obowiązek doliczać do wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, zgodnie z art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy powstaje przychód z tytułu udziału pracownika w imprezie wigilijnej

 

Katarzyna Wojciechowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK