| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady ustalania różnic kursowych

Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady ustalania różnic kursowych

Celem nowelizacji ustaw podatkowych w zakresie ustalania różnic kursowych jest uproszczenie podatkowych metod ustalania różnic kursowych oraz ujednolicenie przepisów podatkowych i bilansowych.

 

Wprowadzono także regulacje eliminujące dotychczasowe wątpliwości co do obowiązku stosowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych przez podmioty powstałe w wyniku podziału, połączenia lub przejęcia, jeśli metodę taką stosował uprzednio podmiot przejmowany lub dzielony.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym przepisy ustawy o podatku dochodowym powodują wątpliwości dotyczące tego, który z dopuszczalnych kursów walut:

- kurs faktycznie zastosowany czy

- średni kurs NBP

jest właściwy dla danej operacji powodującej konieczność ustalenia różnic kursowych.

Dodatkowo pojęcie kursu faktycznie zastosowanego, którym posługują się przepisy podatkowe i bilansowe, nie zostało w nich zdefiniowane. Problem jest przedmiotem licznych interpretacji podatkowych, np. w interpretacji IBPBI/1/415-1057/10/KB czytamy:

Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej faktycznie zastosowany kurs walutowy to nie tylko kurs zrealizowany, dlatego też nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami, w których dochodzi do nabycia i zbycia (wymiany) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

Faktycznie zastosowany kurs waluty to bowiem kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy operacjach bezgotówkowych przeprowadzanych za pośrednictwem banku, w którym podatnik posiada konto walutowe, w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie ogłaszanym, bądź stosowanym przez ten bank, a więc kursie faktycznie zastosowanym. Zatem do wyceny wartości wpływu waluty obcej na rachunek walutowy posiadany w banku, bądź wypływu tej waluty z rachunku należy przyjmować kurs faktycznie zastosowany, niezależnie od faktu, iż w rzeczywistości nie dochodzi do zawarcia z tą instytucją transakcji kupna bądź sprzedaży waluty obcej.

 

Przepisy ustaw podatkowych, które będą obowiązywać od początku 2012 r., nawiązują do uregulowań ustawy o rachunkowości, wskazując konkretne operacje gospodarcze, do których należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany, i warunki stosowania kursu średniego NBP.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 1 stycznia 2012 r. zaczną obowiązywać nowe zasady ustalania różnic kursowych

Podstawa prawna

art. 1, art. 2 ustawy z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- Dz.U. Nr 178, poz. 1059

Agnieszka Liśkiewicz

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK