| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?

Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami?

 

Więcej na ten temat znajdziesz w serwisie INFORFK m.in. w artykułach:

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Rozliczanie i księgowanie wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia


1.
Przedmiot i oznaczenie stron umowy


Podstawową cechą różnicującą umowę zlecenie od umowy o dzieło jest przedmiot umowy oraz oznaczenie stron: „zatrudniającej” i „zatrudnianej”. Przedmiotem umowy zlecenia jest zasadniczo dokonanie przez przyjmującego zlecenie (zleceniobiorcę) określonej czynności prawnej (tzn. wywołującej skutek prawny) na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). Wprawdzie według przepisów kodeksu cywilnego nie ma mowy o wykonywaniu w ramach umowy zlecenia konkretnych czynności faktycznych, ale wpisują się one w przedmiot umowy o świadczenie usług, co do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Umowa o świadczenie usług jest w praktyce utożsamiana z umową zlecenie, a często wręcz tak samo przez strony nazywana. Z kolei przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie przez przyjmującego zamówienie (wykonawcę dzieła) oznaczonego dzieła odpowiadającego osobistym potrzebom zamawiającego (osoby zlecającej wykonanie dzieła). Takie konkretne dzieło powinno mieć charakter materialny bądź niematerialny (ale tylko jeśli da się je utrwalić w postaci określonych przedmiotów materialnych to jest zdjęć, rysunków, protokołów, zapoznających jedynie z treścią dzieła), przyszły (dzieło dopiero powstanie), samoistny (będzie istniało niezależnie od wykonawcy) i obiektywnie pewny co do osiągnięcia. Poniższy schemat ilustruje przedmiot każdej z opisanych umów zawartej między poszczególnymi stronami.


Schemat 1

Źródło: opracowanie własne na podstawie Kodeksu cywilnego


W praktyce to rodzaj zadania, które trzeba zrealizować, powinien decydować o wybraniu odpowiedniego stosunku cywilnoprawnego. Większość zadań może stanowić przedmiot obu umów i wówczas o charakterze umowy rozstrzygnąć może treść zobowiązania wyrażona w postaci rzeczownika odczasownikowego od czasownika w formie niedokonanej (np. tłumaczenie konsekutywne z języka angielskiego na polski w trakcie spotkań biznesowych - wówczas umowa zlecenie) bądź w formie dokonanej (np. przetłumaczenie artykułu z języka hiszpańskiego na angielski - wtedy umowa o dzieło). Im bardziej szczegółowo, jasno i wyczerpująco przedmiot umowy jest zdefiniowany, wraz ze wskazaniem zakresu obowiązków w ramach danej czynności (w przypadku umowy zlecenia) bądź z wyszczególnieniem cech określonego dobra to jest np. materiału z jakiego ma powstać czy techniki jaką ma być wykonane (w przypadku umowy o dzieło), tym mniejsze jest ryzyko uznania umowy o dzieło za umowę zlecenie lub na odwrót. Jeżeli wytworu umowy nie da się odebrać, ani w jakiś namacalny sposób poprawić, ani dać na niego „gwarancji” (bo jest to raczej pewna umówiona czynność polegająca na świadczeniu usługi) to należy zastosować dla takiego działania umowę zlecenie. Jeżeli zaś przedmiot umowy ma charakter materialny bądź niematerialny, można go poprawić, można oczekiwać rezultatu końcowego potwierdzonego odbiorem dzieła, to należy zdecydować się na umowę o dzieło, przy czym dziełem może być wytworzenie konkretnej, nowej rzeczy z określonego materiału albo przetworzenie, względnie doprowadzenie do umówionego stanu przedmiotu materialnego już istniejącego.

Aktualizacja: 07.12.2012

Autor:

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar Lennka

2014-01-27 08:00 Zgłoś

To jeszcze zależy o co dokładnie pytasz, jakie lata pracy, do czego ? Do zasiłku dla bezrobotnych to się liczy pod warunkiem, że wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu brutto. Nie liczy się do stażu urlopowego. Podaj do czego Ci te lata pracy.A jeśli ja miałam taki przypadek:od marca 2012 do marca 2013 bylam na stazupo stazu czyli od kwietnia do 7 sierpnia bylam na umowe zlecenie (umowa zlecenie tylko z podatkiem, ponieważ studiuję)od 8. sierpnia dostałam umowę o pracę, którą zakończyła się 30. październikana listopad i grudzień dostalam umowe zleceniaod 8. stycznia jestem u innego pracodawcy na umowe o pracę (jak narazie mam 3 miesiące - do konca marca)proszę mi napisać czy te umowy zlecenia i o pracę jakoś mi się kumulują, i w razie nieprzedłużenia umowy na koniec marca 2014 mam prawo ubiegac sie o zasilek dla bezrobotnych?

avatar

2014-01-27 07:46 Zgłoś

Zlecam np. panu Gienkowi napisanie piosenki promującej sklep należący do sp. z o.o., w której jestem prezesem. Osoba podejmująca się tego zadania nie pracuje nigdzie i nie pobiera żadnych świadczeń. Ma za to talent do pisania piosenek promujących - moim zdaniem.Za napisanie piosenki płacę np. 10 000zł. Otrzymuję świetny tekst piosenki - moim zdaniem. Gubię jedyny egzemplarz zawierający  to niezwykłe dzieło. Pan Gienek nie potrafi odtworzyć ponownie tego samego tekstu. Nie dziwi mnie to - w końcu to artysta - im wszystko wolno. Zamawiam kolejna piosenkę i pan Eugeniusz znowu inkasuje 10000zł.Jak myślicie czy te dwa zlecenia mogą być na podstawie UMOWY O DZIEŁO?

avatar

2014-01-20 15:05 Zgłoś

Ja też mam pytanie, chociaż nie dokładnie o to, co w temacie wątku. Koleżanka została zatrudniona na umowę zlecenie i jest to jej jedyna forma zatrudnienia. Z tego, co sie orientuję, zakład pracy w takiej sytuacji powinien opłacać składki, ale powiedziano jej, że takiej opcji nie ma na umowie zleceniu. Czy przepisy się zmieniły, czy firma coś kombinuje? jeżeli jest to jej jedyne miejsce zatrudnienia to powinny być opłacane składki:emerytalna,rentowa, zdrowotna - obowiązkowo, chorobowa - dobrowolnie(wola zleceniobiorcy). więcej informacji np. tutaj: http://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/134004,Umowa-zlecenie---kiedy-tylko-podatek--a-kiedy-skladki-ZUS.html  

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

System telefonicznej informacji dla podatników utworzony przez Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem Infor.pl »