| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Bony i karty podarunkowe z okazji Dnia Kobiet a PIT

Bony i karty podarunkowe z okazji Dnia Kobiet a PIT

Czy przekazane pracownicom z okazji Dnia Kobiet bony towarowe oraz karty podarunkowe (karty płatnicze pre-paid doładowane określoną kwotą) sfinansowane z ZFŚS są opodatkowane podatkiem dochodowym?


W Dniu Kobiet publikacje INFOR Ekspert z 8% rabatem >>


Nieodpłatne świadczenia
otrzymywane przez pracowników od pracodawcy są zaliczane, co do zasady, do ich przychodów ze stosunku pracy. Dla niektórych rodzajów świadczeń przewidziano zwolnienie z opodatkowania.

Z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

A zatem ze zwolnienia korzystają świadczenia:

• rzeczowe oraz pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

• do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.


Bony towarowe finansowane z ZFŚS


Ponieważ bony towarowe, których zakup został sfinansowany ze środków ZFŚS, nie zostały objęte zwolnieniem na podstawie przywołanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, po stronie otrzymujących je pracownic powstanie opodatkowany przychód.

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy stanowią przychód bony towarowe i karty podarunkowe przekazane z okazji Dnia Kobiet

 
Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK