| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Bony i karty podarunkowe z okazji Dnia Kobiet a PIT

Bony i karty podarunkowe z okazji Dnia Kobiet a PIT

Czy przekazane pracownicom z okazji Dnia Kobiet bony towarowe oraz karty podarunkowe (karty płatnicze pre-paid doładowane określoną kwotą) sfinansowane z ZFŚS są opodatkowane podatkiem dochodowym?


W Dniu Kobiet publikacje INFOR Ekspert z 8% rabatem >>


Nieodpłatne świadczenia
otrzymywane przez pracowników od pracodawcy są zaliczane, co do zasady, do ich przychodów ze stosunku pracy. Dla niektórych rodzajów świadczeń przewidziano zwolnienie z opodatkowania.

Z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

A zatem ze zwolnienia korzystają świadczenia:

• rzeczowe oraz pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

• do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.


Bony towarowe finansowane z ZFŚS


Ponieważ bony towarowe, których zakup został sfinansowany ze środków ZFŚS, nie zostały objęte zwolnieniem na podstawie przywołanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, po stronie otrzymujących je pracownic powstanie opodatkowany przychód.

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy stanowią przychód bony towarowe i karty podarunkowe przekazane z okazji Dnia Kobiet

 
Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK