| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Paczki z okazji Dnia Dziecka finansowane z ZFŚS a PIT

Paczki z okazji Dnia Dziecka finansowane z ZFŚS a PIT

Zbliża się Dzień Dziecka. Wiele firm w regulaminie ZFŚS ma zapis o świadczeniach wypłacanych z okazji Dnia Dziecka. Jak rozliczać tego typu świadczenia?


Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
służy przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb socjalnych pracowników i członków ich rodzin. W ramach tej działalności mogą być wydawane określone świadczenia, m.in. dla dzieci pracowników.

W przypadku paczek przekazywanych dzieciom o ewentualnym przychodzie możemy mówić po stronie ich rodziców. Sposób rozliczenia tych świadczeń zależy od ich wartości.

Dla niektórych rodzajów świadczeń przewidziano zwolnienie z opodatkowania. Z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zatem zwolnieniu podlegają świadczenia:

• rzeczowe oraz pieniężne sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

 Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. 


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy paczki z okazji Dnia Dziecka podlegają opodatkowaniu


Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 362

 

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »