| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczyć zapłatę przyjętą w walucie obcej

Jak rozliczyć zapłatę przyjętą w walucie obcej

W czasie trwania piłkarskich mistrzostw EURO 2012 polscy przedsiębiorcy (właściciele pubów, sklepów, hoteli, pensjonatów) przyjmowali zapłatę od kibiców m.in. w walucie obcej. Rozpoczął się też okres wakacyjny, w którym częściej niż zwykle przedsiębiorcy przyjmują zapłatę w walucie obcej. Dlatego warto znać obowiązujące w tym zakresie reguły postępowania.

Czy można przyjąć zapłatę w walucie obcej

Przyjmowanie zapłaty w walucie obcej jest dopuszczalne na zasadzie swobody umów. Dopuszczalne jest też przyjmowanie zapłaty w walucie obcej, a wydawanie reszty w złotówkach. Sprzedawca może dowolnie (umownie) określić również przelicznik waluty obcej na złote. Jeżeli tego nie zrobi, do przeliczenia powinien przyjąć kurs średni ogłaszany przez NBP z dnia wymagalności roszczenia, czyli w sytuacji sklepów czy pubów najczęściej z dnia zawarcia transakcji (art. 358 § 2 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli sprzedawca określił cenę w walucie obcej z zastrzeżeniem zapłaty w niej, kupujący powinien zapłacić w walucie obcej. Jeżeli sprzedawca nie zastrzegł zapłaty w walucie obcej, kupujący ma prawo wyboru. Może zapłacić albo w złotówkach, albo w walucie obcej. Możliwe jest również przyjęcie zapłaty w walucie obcej, nawet gdy sprzedawca nie określił ceny w walucie obcej. Strony umowy powinny jednak wówczas uzgodnić rodzaj waluty, przelicznik waluty na złote oraz sposób wydania reszty (w walucie czy w złotych). Przelicznik waluty ustalony do przeliczenia ceny należy również zastosować do przeliczenia ewentualnej reszty.

Jak informować o cenach

Bardzo istotnym obowiązkiem polskich przedsiębiorców jest uwidacznianie cen jednostkowych towarów i usług. Otóż przepisy o cenach (art. 12 ust. 1-2 ustawy o cenach) nakazują w miejscach sprzedaży detalicznej i miejscach świadczenia usług uwidaczniać ceny jednostkowe towarów i usług w sposób zapewniający prostą i niebudzącą wątpliwości informację o ich wysokości. Warto dodać, że szczegółowe zasady uwidoczniania cen regulują przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o cenach. Wymagania te dotyczą również sytuacji, gdy zapłata przyjmowana jest w walucie obcej. W tym przypadku konieczne jest uwidocznienie (oprócz cen wyrażonych w złotówkach) co najmniej aktualnego kursu wymiany waluty obcej (albo cen wyrażonych w walucie obcej).

Czy prawo dewizowe nakłada ograniczenia na zapłatę w walucie

Jedyne ograniczenie transakcji gotówkowych w walucie obcej wynika z art. 25 ust. 1 Prawa dewizowego. Przepis ten ogranicza dokonywanie w kraju rozliczeń gotówkowych w obrocie dewizowym do równowartości 15 000 euro.

Jak przeliczyć przychody i podatek dochodowy

Uzyskane przychody w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (zgodnie z art. 12 ust. 2 updop i art. 11a ust. 1 updof).

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć zapłatę przyjętą w walucie obcej

 

Marta Wysocka-Fronczek

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK