| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rejestracja jako podatnik VAT - co warto wiedzieć?

Rejestracja jako podatnik VAT - co warto wiedzieć?

Rejestracja jako podatnik VAT nie zawsze jest obowiązkowa, jednak w niektórych przypadkach opłaca się. Co warto wiedzieć o konieczności lub możliwości opłacania VAT-u w kontekście działalności gospodarczej?

Spis z natury wraz ze stosownym wnioskiem, powinien zostać dostarczony do siedziby urzędu skarbowego przed upływem 14 dni od daty całkowitego wykorzystania kwoty wolnej od VAT. W praktyce prawidłowe dopełnienie powyższych formalności przesądza o pozytywnej decyzji naczelnika urzędu skarbowego.


Opłacanie VAT-u bywa korzystne


Status czynnego „VAT-owca”, prócz negatywnych aspektów, takich jak konieczność opłacania podatku oraz konieczność regularnego składania deklaracji, zapewnia także pewne korzyści. Nabywca usług lub towarów związanych z działalnością gospodarczą, ma prawo zredukować kwotę należnego VAT-u dzięki pomniejszeniu jej o wartość podatku VAT (naliczonego) wynikającą z faktur za wspomniane towary lub usługi.

Tym samym dla przedsiębiorcy będącego „VAT-owcem” opłacalnym jest zakup usług od innych przedsiębiorców „VAT-owców”, co bywa istotnym argumentem przemawiającym za wyborem danego usługodawcy. W rzeczywistości kosztem za usługę jest w takim przypadku kwota netto. Natomiast dla przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia z VAT, kosztem jest zawsze kwota brutto. Podsumowując, dla właścicieli firm, które prowadzą sprzedaż na rzecz innych firm, opodatkowaną VAT-em i zarazem generujących wysokie koszty opodatkowane VAT-em za które uzyskują faktury, rejestracja jako podatnik VAT zazwyczaj jest opłacalna.


Kiedy zarejestrować się jako podatnik VAT?


Przedsiębiorcy, którzy nie są zobligowani do rejestracji jako podatnicy VAT, ale planują zrezygnować ze zwolnienia, mogą to zrobić w dowolnym momencie składając formularz VAT-R. Nie ma konieczności składania VAT-R w momencie zakładania firmy, mimo że jest to częstą praktyką. Oczywiście, rezygnacja z przysługującego zwolnienia podmiotowego, czyli rejestracja jako czynny podatnik VAT, może być również złożona na starcie działalności gospodarczej.

W przypadku przedsiębiorców, którzy tracą prawo do zwolnienia z VAT lub rezygnują z tego prawa w trakcie prowadzenia działalności, terminy rejestracji VAT lub aktualizacji (tj. złożenia formularza VAT-R) są następujące:

- przed dniem, w którym nastąpi sprzedaż towaru lub usługi niepodlegających zwolnieniom z VAT,

- przed dniem, w którym firma osiągnie limit 150 tys. przychodu, a tym samym podatnik straci prawo do zwolnienia podmiotowego,

- przed początkiem miesiąca, w którym przedsiębiorca chce zrezygnować ze zwolnienia.

W Ustawie o VAT nie zostało sprecyzowane kiedy konkretnie przedsiębiorca staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT. Można jednak uznać, że staje się tak wraz ze złożeniem formularza VAT-R.

 

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK