REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?


Problem

Autopromocja

Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto przyłączyć się do pozwu zbiorowego? Dodam, że wiąże się to z kolejnymi kosztami. Czy pozew zbiorowy zwiększy moje szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości przeczytałem też o innych wariantach dochodzenia swoich roszczeń np. o zgłoszeniu należności do syndyka. Jak postąpić w takiej sytuacji?


Rada

Ze względu na bardzo prawdopodobne ogłoszenie upadłości Amber Gold przystąpienie do pozwu zbiorowego mija się z celem i tylko naraża Pana na zbyteczne koszty. Szczegóły w uzasadnieniu.


Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż zgodnie z doniesieniami medialnymi, na podstawie czterech wniosków o ogłoszenie upadłości Amber Gold, Sąd w Gdańsku wszczął postępowanie poprzedzające ogłoszenie upadłości tego podmiotu (tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości). W okresie do dnia podjęcia przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold, Sąd ten zadecydował o zabezpieczeniu majątku Amber Gold poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego. Aktualnie więc to nie zarząd, czy kadra menadżerska Amber Gold zarządza tym podmiotem, a właśnie powołany przez Sąd zarządca przymusowy. Jednocześnie z informacji medialnych wynika, iż organy ścigania zabezpieczyły majątek Amber Gold, którego spieniężenie powinno pozwolić na zaspokojenie kosztów ew. postępowania upadłościowego Amber Gold. Biorąc więc pod uwagę łącznie następujące okoliczności:

a) Amber Gold jest niewypłacalny (nie wykonuje swoich zobowiązań),

b) majątek Amber Gold wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

c) zostały złożone formalnie poprawne wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold (o poprawności formalnej przynajmniej jednego ze złożonych wniosków świadczy fakt, iż Sąd powołał zarządcę przymusowego), najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych wydarzeń jest taki, iż Sąd w Gdańsku ogłosi upadłość Amber Gold.

Zakładając taki scenariusz wydarzeń, dochodzenie roszczeń w pozwach indywidualnych lub zbiorowych wytaczanych przez byłych klientów przeciwko Amber Gold jest niecelowe. Z dniem ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold postępowania takie są bowiem zawieszane przez sąd z urzędu. Jeżeli następnie wierzytelności objęte takimi pozwami indywidualnymi/zbiorowymi zostaną uwzględnione na liście wierzytelności Amber Gold sporządzonej przez syndyka, to wytoczone przed ogłoszeniem upadłości sprawy (pozew indywidualny/zbiorowy) powinny zostać umorzone.


Ważne (!)

Składanie pozwów indywidualnych/zbiorowych przed podjęciem przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ogłoszenia upadłości Amber Gold jest niecelowe.


Jeżeli chodzi o informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, to wynika z nich, że postępowanie sądowe w formie pozwu indywidualnego lub też pozwu grupowego (zwanego powszechnie pozwem zbiorowym) może być rozwiązaniem w przypadku, gdy:

- nie zostanie ogłoszona upadłość Amber Gold lub

- syndyk odmówi uwzględnienia wierzytelności danego wierzyciela na liście wierzytelności.

Jednak w przypadku ogłoszenia upadłości Amber Gold poszkodowany powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i uczestniczyć w podziale masy upadłości, który będzie dokonywany przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego.

Jeżeli działania te będą nieskuteczne (albo okażą się częściowo nieskuteczne), osoba poszkodowana może wystąpić bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i od nich zażądać zapłaty.

Zapewne postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, co oczywiście przełoży się na długość jego trwania (nawet kilka lat). Prawdopodobnie również postępowania karne przeciwko członkom zarządu spółki, które mogą być w przyszłości owocować skazującymi wyrokami karnymi, będą wielowątkowe i długie. O możliwości sięgania przez klientów Amber Gold do majątku członków zarządu spółki w praktyce będzie można mówić raczej w perspektywie kilku lat, a nie kilku miesięcy.

Realnie oceniając sytuację na ten moment klienci Amber Gold powinni się raczej skoncentrować na ochronie swoich praw w ramach postępowania upadłościowego Amber Gold (oczywiście po ogłoszeniu upadłości tej spółki przez Sąd). (...)

 

Maurycy Organa

radca prawny

syndyk licencjonowany


Pełna treść artykułu w Monitorze Księgowego nr 20, data wydania: 15 października 2012


Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA