| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?


Problem

Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto przyłączyć się do pozwu zbiorowego? Dodam, że wiąże się to z kolejnymi kosztami. Czy pozew zbiorowy zwiększy moje szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości przeczytałem też o innych wariantach dochodzenia swoich roszczeń np. o zgłoszeniu należności do syndyka. Jak postąpić w takiej sytuacji?


Rada

Ze względu na bardzo prawdopodobne ogłoszenie upadłości Amber Gold przystąpienie do pozwu zbiorowego mija się z celem i tylko naraża Pana na zbyteczne koszty. Szczegóły w uzasadnieniu.


Uzasadnienie

W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż zgodnie z doniesieniami medialnymi, na podstawie czterech wniosków o ogłoszenie upadłości Amber Gold, Sąd w Gdańsku wszczął postępowanie poprzedzające ogłoszenie upadłości tego podmiotu (tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości). W okresie do dnia podjęcia przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold, Sąd ten zadecydował o zabezpieczeniu majątku Amber Gold poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego. Aktualnie więc to nie zarząd, czy kadra menadżerska Amber Gold zarządza tym podmiotem, a właśnie powołany przez Sąd zarządca przymusowy. Jednocześnie z informacji medialnych wynika, iż organy ścigania zabezpieczyły majątek Amber Gold, którego spieniężenie powinno pozwolić na zaspokojenie kosztów ew. postępowania upadłościowego Amber Gold. Biorąc więc pod uwagę łącznie następujące okoliczności:

a) Amber Gold jest niewypłacalny (nie wykonuje swoich zobowiązań),

b) majątek Amber Gold wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

c) zostały złożone formalnie poprawne wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold (o poprawności formalnej przynajmniej jednego ze złożonych wniosków świadczy fakt, iż Sąd powołał zarządcę przymusowego), najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych wydarzeń jest taki, iż Sąd w Gdańsku ogłosi upadłość Amber Gold.

Zakładając taki scenariusz wydarzeń, dochodzenie roszczeń w pozwach indywidualnych lub zbiorowych wytaczanych przez byłych klientów przeciwko Amber Gold jest niecelowe. Z dniem ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold postępowania takie są bowiem zawieszane przez sąd z urzędu. Jeżeli następnie wierzytelności objęte takimi pozwami indywidualnymi/zbiorowymi zostaną uwzględnione na liście wierzytelności Amber Gold sporządzonej przez syndyka, to wytoczone przed ogłoszeniem upadłości sprawy (pozew indywidualny/zbiorowy) powinny zostać umorzone.


Ważne (!)

Składanie pozwów indywidualnych/zbiorowych przed podjęciem przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ogłoszenia upadłości Amber Gold jest niecelowe.


Jeżeli chodzi o informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, to wynika z nich, że postępowanie sądowe w formie pozwu indywidualnego lub też pozwu grupowego (zwanego powszechnie pozwem zbiorowym) może być rozwiązaniem w przypadku, gdy:

- nie zostanie ogłoszona upadłość Amber Gold lub

- syndyk odmówi uwzględnienia wierzytelności danego wierzyciela na liście wierzytelności.

Jednak w przypadku ogłoszenia upadłości Amber Gold poszkodowany powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i uczestniczyć w podziale masy upadłości, który będzie dokonywany przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego.

Jeżeli działania te będą nieskuteczne (albo okażą się częściowo nieskuteczne), osoba poszkodowana może wystąpić bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i od nich zażądać zapłaty.

Zapewne postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, co oczywiście przełoży się na długość jego trwania (nawet kilka lat). Prawdopodobnie również postępowania karne przeciwko członkom zarządu spółki, które mogą być w przyszłości owocować skazującymi wyrokami karnymi, będą wielowątkowe i długie. O możliwości sięgania przez klientów Amber Gold do majątku członków zarządu spółki w praktyce będzie można mówić raczej w perspektywie kilku lat, a nie kilku miesięcy.

Realnie oceniając sytuację na ten moment klienci Amber Gold powinni się raczej skoncentrować na ochronie swoich praw w ramach postępowania upadłościowego Amber Gold (oczywiście po ogłoszeniu upadłości tej spółki przez Sąd). (...)

 

Maurycy Organa

radca prawny

syndyk licencjonowany


Pełna treść artykułu w Monitorze Księgowego nr 20, data wydania: 15 października 2012


Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK