REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?


Problem

Autopromocja

Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto przyłączyć się do pozwu zbiorowego? Dodam, że wiąże się to z kolejnymi kosztami. Czy pozew zbiorowy zwiększy moje szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości przeczytałem też o innych wariantach dochodzenia swoich roszczeń np. o zgłoszeniu należności do syndyka. Jak postąpić w takiej sytuacji?


Rada

Ze względu na bardzo prawdopodobne ogłoszenie upadłości Amber Gold przystąpienie do pozwu zbiorowego mija się z celem i tylko naraża Pana na zbyteczne koszty. Szczegóły w uzasadnieniu.


Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż zgodnie z doniesieniami medialnymi, na podstawie czterech wniosków o ogłoszenie upadłości Amber Gold, Sąd w Gdańsku wszczął postępowanie poprzedzające ogłoszenie upadłości tego podmiotu (tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości). W okresie do dnia podjęcia przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold, Sąd ten zadecydował o zabezpieczeniu majątku Amber Gold poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego. Aktualnie więc to nie zarząd, czy kadra menadżerska Amber Gold zarządza tym podmiotem, a właśnie powołany przez Sąd zarządca przymusowy. Jednocześnie z informacji medialnych wynika, iż organy ścigania zabezpieczyły majątek Amber Gold, którego spieniężenie powinno pozwolić na zaspokojenie kosztów ew. postępowania upadłościowego Amber Gold. Biorąc więc pod uwagę łącznie następujące okoliczności:

a) Amber Gold jest niewypłacalny (nie wykonuje swoich zobowiązań),

b) majątek Amber Gold wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

c) zostały złożone formalnie poprawne wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold (o poprawności formalnej przynajmniej jednego ze złożonych wniosków świadczy fakt, iż Sąd powołał zarządcę przymusowego), najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych wydarzeń jest taki, iż Sąd w Gdańsku ogłosi upadłość Amber Gold.

Zakładając taki scenariusz wydarzeń, dochodzenie roszczeń w pozwach indywidualnych lub zbiorowych wytaczanych przez byłych klientów przeciwko Amber Gold jest niecelowe. Z dniem ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold postępowania takie są bowiem zawieszane przez sąd z urzędu. Jeżeli następnie wierzytelności objęte takimi pozwami indywidualnymi/zbiorowymi zostaną uwzględnione na liście wierzytelności Amber Gold sporządzonej przez syndyka, to wytoczone przed ogłoszeniem upadłości sprawy (pozew indywidualny/zbiorowy) powinny zostać umorzone.


Ważne (!)

Składanie pozwów indywidualnych/zbiorowych przed podjęciem przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ogłoszenia upadłości Amber Gold jest niecelowe.


Jeżeli chodzi o informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, to wynika z nich, że postępowanie sądowe w formie pozwu indywidualnego lub też pozwu grupowego (zwanego powszechnie pozwem zbiorowym) może być rozwiązaniem w przypadku, gdy:

- nie zostanie ogłoszona upadłość Amber Gold lub

- syndyk odmówi uwzględnienia wierzytelności danego wierzyciela na liście wierzytelności.

Jednak w przypadku ogłoszenia upadłości Amber Gold poszkodowany powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i uczestniczyć w podziale masy upadłości, który będzie dokonywany przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego.

Jeżeli działania te będą nieskuteczne (albo okażą się częściowo nieskuteczne), osoba poszkodowana może wystąpić bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i od nich zażądać zapłaty.

Zapewne postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, co oczywiście przełoży się na długość jego trwania (nawet kilka lat). Prawdopodobnie również postępowania karne przeciwko członkom zarządu spółki, które mogą być w przyszłości owocować skazującymi wyrokami karnymi, będą wielowątkowe i długie. O możliwości sięgania przez klientów Amber Gold do majątku członków zarządu spółki w praktyce będzie można mówić raczej w perspektywie kilku lat, a nie kilku miesięcy.

Realnie oceniając sytuację na ten moment klienci Amber Gold powinni się raczej skoncentrować na ochronie swoich praw w ramach postępowania upadłościowego Amber Gold (oczywiście po ogłoszeniu upadłości tej spółki przez Sąd). (...)

 

Maurycy Organa

radca prawny

syndyk licencjonowany


Pełna treść artykułu w Monitorze Księgowego nr 20, data wydania: 15 października 2012


Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA