| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Nowe terminy rozliczeń VAT

Nowe terminy rozliczeń VAT

Prace rządu nad projektem ustawy o VAT dobiegają końca. Został już przyjęty przez komitet stały Rady Ministrów. Teraz trafi do Sejmu. Projekt znacząco modyfikuje najważniejsze regulacje w ustawie o VAT, tj. obowiązek podatkowy, faktury VAT, odliczanie VAT naliczonego, ustalenie podstawy opodatkowania. Niestety, większość zmian jest na niekorzyść podatników.


Chociaż najistotniejsze zmiany wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2013 r., jednak już w tym roku warto rozpocząć przygotowania do wprowadzenia zarówno nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia, jak i tych obowiązujących od 1 lipca 2013 r. Część nowych rozwiązań będzie wymagać zmiany wewnętrznych procedur, przyzwyczajeń i nawyków podatników (ich pracowników), a nawet systemów stosowanych na potrzeby wystawiania faktur.


Zasada „+7 dni”


Jedną z najistotniejszych zmian przewidzianych w projekcie jest ta dotycząca zasad wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie zasadniczo wyznaczała data dokonania dostawy lub wykonania usługi. Jednak z pierwszym dniem lipca 2013 r. zostanie zniesiona ogólna zasada „+ 7 dni”, która dzisiaj pozwala na odsunięcie momentu opodatkowania nawet na następny miesiąc.


Świadczenia okresowe


Nie odnajdziemy w nowych regulacjach szczególnych rozwiązań, jak chociażby tych, które obecnie wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z terminem płatności, np. dla najmu, leasingu, dostawy mediów (gaz, prąd itp.). Za to podatnicy, którzy wykonują świadczenia okresowe (z wyjątkiem m.in. leasingu finansowego, użytkowania wieczystego), będą mieli wprost zapisaną zasadę, że usługi takie są wykonane z upływem każdego okresu rozliczeniowego i on będzie wyznaczał datę powstania obowiązku podatkowego (chyba że będą dłuższe niż rok). Ważne jest to, że ta zasada ma zastosowanie również do dostawy towarów, czyli np. energii.


Praktyczne warsztaty. Jak przygotować firmę do zmian w VAT od 2013 roku >>>


Zaliczka na media


Należy zwrócić uwagę, że również w przypadku dostawy tzw. mediów ma obowiązywać zasada, iż wcześniejsze otrzymanie zapłaty rodzi obowiązek podatkowy. Ta zmiana może w istotny sposób skomplikować funkcjonowanie tych podatników, u których obecnie moment otrzymania zapłaty nie wyznacza momentu opodatkowania (właśnie tzw. media). Z całą pewnością muszą oni zacząć się przygotowywać do zmiany ze znacznym wyprzedzeniem (tj. dostosować procedury wewnętrzne, systemy, umowy z bankami, a może nawet zatrudnić nowych pracowników).

W szczególności zmiany dotyczące świadczeń okresowych wymuszają dostosowanie umów do nowych przepisów. W wielu przypadkach konieczne będzie wyraźne doprecyzowanie, co jest okresem rozliczeniowym i w jakim momencie on się kończy. Czasami będzie się to musiało wiązać z odróżnieniem okresu rozliczeniowego od kalkulacyjnego.


Rozliczenie kasowe


W nowo dodanym art. 19a ma być zamieszczona krótka lista przypadków kasowego wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego, ale obecnie próżno byłoby na niej szukać typowych świadczeń podatników. Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty wyłącznie w przypadku: sprzedaży komisowej, świadczenia usług finansowych zwolnionych, świadczenia wykonywanego z nakazu władzy, na zlecenie sądów itp., otrzymania dotacji, subwencji itp.

Jak zatem widać, zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego będą bardzo istotne i dla większości podatników będą oznaczały przyspieszenie daty opodatkowania. Niewątpliwie konieczne jest więc przygotowanie się do nich - zarówno proceduralne, jak i systemowe, a nawet mentalne. Niestety, wiele modyfikacji nie tylko spowoduje wewnętrzne zmiany u nas jako podatnika, ale także dotyczyć będzie naszych relacji z kontrahentami, dlatego by się do nich przygotować, potrzebujemy więcej czasu.


Więcej o projektowanych zmianach VAT i ich wpływie na funkcjonowanie firmy przeczytacie Państwo w numerze 20 Biuletynu VAT


Zamów prenumeratę Biuletynu VAT >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK