| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Późną jesienią kierowcy w trosce o bezpieczeństwo wymieniają opony z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy kupują nowe opony do aut firmowych bądź do aut pracowników wykorzystywanych na potrzeby służbowe. Sprawdź, jak rozliczać i księgować takie wydatki.


Zakup opon do samochodu firmowego


Wydatki przedsiębiorców na eksploatację samochodów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych stanowią koszt podatkowy na zasadach ogólnych (art. 15 ust. 1 updop i art. 22 ust. 1 updof). Bez wątpienia wydatek ten ma związek z uzyskiwaniem przychodu, jeżeli samochód jest wykorzystywany do działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że zakup i wymiana opon nie powoduje zwiększenia wartości początkowej samochodu. Wymiana opon w samochodzie nie jest jego ulepszeniem. Oznacza to, że jeżeli zakup opon został właściwie udokumentowany, to wydatki na zakup i wymianę opon oraz ich ewentualne przechowywanie można zaliczyć do kosztów podatkowych w wysokości faktycznie poniesionej.

Kosztu zakupu i wymiany opon nie można bezpośrednio powiązać z żadnym konkretnym przychodem. Tym samym zakup ten należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie jego poniesienia (art. 15 ust. 4d updop i art. 22 ust. 5c updof).

Dzień poniesienia kosztu to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e updop i art. 22 ust. 5d updof).

Zaliczenie do kosztów następuje tu bezpośrednio, jednorazowo, w dacie poniesienia. Zaliczanie wydatków na zakup i montaż opon zimowych do kosztów podatkowych nie jest kwestionowane przez organy podatkowe.

W księgach rachunkowych zakup opon zwiększy koszty działalności podstawowej:

Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii”,

Ma konto 300 „ Rozliczenie zakupu”.


Zakup opon zimowych do samochodu będącego własnością pracownika


Zakup opon do samochodu użytkowanego na potrzeby firmy
, a niebędącego jej składnikiem majątkowym, podlega limitowaniu w zakresie tzw. kilometrówki. Koszty zakupu opon i ich wymiany można zaliczyć do kosztów podatkowych, tylko jeżeli mieszczą się w limicie.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Kiedy wymiana opon na zimowe jest kosztem podatkowym

 

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK